3. Weryfikacja obliczonych przez system planowania leczenia Cadplan v.3.1 dawek w maksimum Rd (reference dose)
Abstract
Celem pracy było zastosowanie zmierzonych współczkzynników rozproszenia od kolimatora Sc i fantomu Sp w algorytmie weryfikującym SPL Cadplan.
Jedną z metod sprawdzających dokładność planowania leczenia i jego realizacji jest dozymetria „in vivo”. W D.C.O. do dozymetrii tej używany jest dawkomierz DPD 510 z detektorami półprzewodnikowymi typu p, który skalibrowany jest dla wiązek gamma z Co-60 i prom. X o energii 4 i 6 McV. Przyjęto 5% różnicę w dawce obliczonej przez SP1. Cadplan (Dep), z dawką zmierzoną dawkomierzem „in vivo” (Dzm), jako dobrą zgodność planu leczenia z jego realizacją.
Pomiary wiązek tangencjalnych nie mieszczą się w założonej przez nas tolerancji a różnice w dawkach Dep i Dzm sięgają 10 %. Celem znalezienia przyczyny tak dużych rozbieżności postanowiono rozdzielić w algorytmach kalkulującym dawki rozproszenie od kolimatora i rozproszenie od fantomu, wykonując pomiary odpowiednich współczynników.
Materiał metoda
Wykonano pomiary współczynnika rozproszenia od kolimatora Sc w minifantomie i współczynnika rozproszenia od fantomu Sp w dużym fantomie wodnym dla prom. X o energii 6 MeV. Pomiary wykonano dla pól kwadratowych w zakresie 4 × 4 cm do 40 × 40 cm i dla SSD = 100cm. Porównano dawki w maksimum Rd obliczone przez SPT. Cadplan z dawkami w maksimum, poprawionymi współczynnikami Sc i Sp i dawkami zmierzonymi dawkomierzem DPD.
Wyniki i dyskusja
Wyniki przedstawione w tabelach pokazują bardzo dobrą zgodność (do 1.5%) dawek zmierzonych na głębokości maksimum, z obliczonymi, z uwzględnieniem Sc i Sp. SPL Cadplan zaniża dawki w tym obszarze o ponad 3%. Rozbieżność ta rośnie wraz ze wzrostem różnicy pomiędzy wielkością pola ustawionego szczękami kolimatora a wielkością wiązki wchodzącej w obszar rozpraszający. Wyznaczenie współczynników Sc i Sp oraz ich zastosowanie w algorytmie kalkulującym dawki służy lepszej weryfikacji systemów planowania leczenia i poprawie dokładności stosowanej radioterapii.