Vol 13, No 4 (2020)
Research paper
Published online: 2021-02-16

open access

Page views 494
Article views/downloads 2928
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Stosunek do transplantacji i jego umotywowanie wśród gdańszczan — przekrojowe badanie kwestionariuszowe

Jakub Ruszkowski, Zbigniew Heleniak, Monika Czaplińska, Alicja Dębska-Ślizień
Forum Nefrologiczne 2020;13(4):184-191.

Abstract

Wstęp: Procedura przeszczepienia narządu jest najlepszą formą leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, wątroby, płuc i serca. Wśród przyczyn ograniczonej liczby przeszczepień wymienia się sprzeciw rodziny na pobranie narządów od zmarłego oraz niewystarczającą liczbę osób żywych decydujących się na przeszczepienie rodzinne. Z tego powodu celem niniejszego badania było poznanie stosunku gdańszczan wobec transplantacji oraz motywacji stojących za pozytywną i negatywną oceną przeszczepiania narządów.

Materiał i metody: Badanie zostało przeprowadzone metodą kwestionariusza ankiety wśród reprezentatywnej grupy 1000 pełnoletnich mieszkańców Gdańska. Wśród ankietowanych idea transplantacji narządów w celu ratowania życia lub przywracania zdrowia cieszyła się powszechną aprobatą. Nie wykazano, aby liczba osób popierająca pobieranie narządów od osób żywych różniła się znamiennie od liczby osób popierających pobieranie narządów od osób zmarłych. Znajomość woli bliskiej osoby była istotnym czynnikiem związanym z decyzją rodziny o ewentualnym sprzeciwie wobec pobrania narządów w celu ich przeszczepienia.

Wyniki: Większość ankietowanych deklaruje chęć uszanowania woli zmarłego. Większość respondentów odpowiadało afirmatywnie na pytanie o wyrażenie zgody na przyjęcie narządu, choć zdecydowaną zgodę na taki zabieg istotnie częściej deklarowano w przypadku transplantacji ratującej życie niż poprawiającej jedynie jego jakość. W artykule zestawiono najczęstsze argumenty stojące za zgodą i sprzeciwem wobec pobierania narządów za życia i po śmierci.

Wnioski: W oparciu o analizę zebranych danych wywnioskowano, że zwiększenie aprobaty na pobranie narządów jest możliwe poprzez edukację na temat transplantacji — zarówno korzyści dla chorego, jak i samych procedur — oraz sprostowanie nieporozumień z nią związanych: procedura orzeczenia śmierci mózgu, rzekomy handel narządami, nadawania się własnych narządów do transplantacji.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file



Renal Disease and Transplantation Forum