English Polski
Tom 13, Nr 1 (2016)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2016-04-01

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1302
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3445
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ruminacje a negatywne i pozytywne skutki traumy u zakażonych HIV

Nina Jolanta Ogińska-Bulik
Psychiatria 2016;13(1):8-16.

Streszczenie

Wstęp: Celem badań było ustalenie związku między ruminacjami a występowaniem negatywnych (objawy stresu pourazowego) i pozytywnych (potraumatyczny wzrost) następstw traumy wynikającej z zakażenia wirusem upośledzenia odporności (HIV).

Materiał i metody: Analizie poddano wyniki 64 osób, które zaznaczyły, że wydarzeniem traumatycznym była dla nich diagnoza HIV. Wiek badanych mieścił się w zakresie 20−58 lat (M = 38,2; SD = 9,16).W badaniach wykorzystano Skalę Wpływu Zdarzeń, będącą polską adaptacją the Impact of Event Scale (IES-R), Inwentarz Potraumatycznego Rozwoju, który jest polską adaptacją Posttraumatic Growth Inventory (PTG) oraz Inwentarz Ruminacji o Negatywnym Zdarzeniu będący polską adaptacją the Event Related Rumination Inventory (ERRI), który mierzy dwa rodzaje ruminacji: natrętne i refleksyjne.

Wyniki: Obydwa rodzaje ruminacji okazały się istotnie powiązane z objawami stresu pourazowego. Nie wiązały się natomiast z nasileniem wzrostu po traumie. Zanotowano jedynie dodatnie powiązania ruminacji refleksyjnych z jednym z czynników wzrostu po traumie, tj. ze zmianami w percepcji siebie.

Wnioski: Ruminacje pełnią istotną rolę w występowaniu przede wszystkim negatywnych następstw doświadczonej traumy, związanej z zakażeniem HIV.