English Polski
Tom 12, Nr 4 (2015)
Sprawozdanie z konferencji / Sprawozdanie
Opublikowany online: 2015-12-18

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 341
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1953
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Psychiatria 2015 nr 4-9

SPRAWOZDANIE

Rodryg Reszczyński

III Klinika Psychiatryczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Sprawozdanie z Konferencji „Standardy leczenia farmakologicznego w psychiatrii – wybrane przypadki kliniczne w codziennej praktyce” (Warszawa 14.11.2015)

 

Adres do korespondencji:

dr Rodryg Reszczyński

III Klinika Psychiatryczna Instytutu

Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

e-mail: rodryg@ipin.edu.pl

 

14 listopada 2015 roku w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Viamedica poświęcona standardom leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych, co jednocześnie było okazją do oficjalnej promocji drugiego, poprawionego wydania Standardów leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychotycznych pod redakcją prof. Marka Jaremy wydanych przez to Wydawnictwo.

Jako prelegenci wystąpili autorzy wybranych rozdziałów, a każde z wystąpień łączyło w sobie elementy praktyczny (prezentacja tzw. przypadków klinicznych) i teoretyczny (omówienie standardów postępowania w danej jednostce chorobowej).

Można sobie zadać pytanie, czy w dobie powszechnej dostępności informacji, potrzebna jest taka pozycja? Czy nie wystarczy poszperać w Internecie, odwiedzić medyczne strony www, zapisać się do newslettera, by być na bieżąco z informacjami o dostępnych formach leczenia, lekach, zaleceniach?

Jednocześnie można zapytać, czy nie warto mieć pod ręką kompendium aktualnej wiedzy, do którego można sięgnąć w każdej chwili, by sprawdzić, upewnić się czy moje postępowanie jest istotnie tym sposobem działania, który odpowiada aktualnym wytycznym?

Szukając odpowiedzi na te pytania, należy pamiętać, że Standardy nie są encyklopedią wiedzy na temat opisywanych zaburzeń psychicznych lecz stanowią zbiór zaleceń, opisujących postępowanie farmakologiczne w przypadku konkretnego zaburzenia. Należy jednak wiedzieć, że wielokrotnie autorzy poruszają problematykę diagnostyczną, bo (o czym wszyscy wiemy) prawidłowo postawione rozpoznanie warunkuje wybór dalszego postępowania terapeutycznego.

Prezentowane w Standardach zalecenia oparte są na faktach (EBM), co daje szanse zniwelowania rozbieżności w strategiach postępowania farmakoterapeutycznego, ale też wskazują na to, czego robić nie należy. Niezwykle istotne jest, że autorzy, opracowując standardy, odnosili się do lokalnych, polskich warunków, dostosowując je na przykład do zasad refundacji leków.

Oczywiście, standardy nie są sztywnym algorytmem postępowania, narzucającym jego określony sposób, ale pozostawiają przestrzeń do podejmowania indywidualnych decyzji, pozwalając uwzględnić własne doświadczenie i relacje z pacjentem.

Pamiętajmy także, że opierając nasze działania lecznicze na standardach, możemy czuć się bezpieczniej w sytuacji ewentualnych roszczeń prawnych.

Odpowiadając sobie na wcześniej postawione pytania, nie mam wątpliwości, ze Standardy leczenia farmakologicznego niektórych zaburzeń psychicznych powinny nam towarzyszyć w codziennej praktyce.