Postawa wobec choroby schizofrenicznej wśród osób uczestniczących w rehabilitacji psychiatrycznej
Streszczenie
WSTĘP: Każda choroba jest dla człowieka swoistego rodzaju doświadczeniem życiowym, wobec którego prezentuje on określoną postawę wyrażającą się w sposobie jej wartościowania, wiedzy na jej temat czy wreszcie sposobie zachowania/ /reagowania w jej sytuacji. Schizofrenia z uwagi na długofalowy przebieg i niewątpliwie negatywny kontekst społeczny bywa często doświadczeniem trudnym i izolowanym przez chorego. Subiektywność w tym zakresie ma istotne znaczenie dla wielu aspektów jego życia (osobistego, zawodowego, społecznego). Determinuje też w dużej mierze jego gotowość do leczenia. Celem podjętych badań było określenie wpływu rehabilitacji psychiatrycznej realizowanej w warunkach oddziału stacjonarnego na postawę wobec choroby.
MATERIAŁ I METODY: Badaniem objęto 35 osób, które otrzymały diagnozę schizofrenii i które po leczeniu w stacjonarnym na oddziale ogólnopsychiatrycznym uczestniczyły w trzymiesięcznym programie rehabilitacji po raz pierwszy. Wykorzystując metodę sondażu diagnostycznego, zastosowano technikę ankiety, a narzędziem badawczym była skala Moje Doświadczenie Choroby. Otrzymane wyniki poddano analizie statystycznej.
WYNIKI: Zastosowane metody analizy statystycznej wskazują, że rehabilitacja psychiatryczna wpłynęła pozytywnie na postawę ogólną wobec schizofrenii oraz badane jej aspekty. Szczególnie widoczne zmiany zaobserwowano w zakresie izolacji i integracji doświadczenia choroby. Podjęte działania spowodowały zmniejszenie liczebności grupy osób izolujących ją i wzrost liczebności grupy, która podjęła trud jej integracji.
WNIOSEK: Sukcesywnie realizowana rehabilitacja psychiatryczna ułatwia chorym integrację doświadczenia schizofrenii.
Słowa kluczowe: schizofreniapostawa wobec chorobyrehabilitacja psychiatryczna