English Polski
Tom 11, Nr 1 (2014)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2014-04-22

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1951
Wyświetlenia/pobrania artykułu 18822
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Samoocena depresji wśród chorych na schizofrenię uczestniczących w programie rehabilitacji psychiatrycznej — doniesienie wstępne

Agnieszka Skorupska-Król, Barbara Hanarz
Psychiatria 2014;11(1):43-48.

Streszczenie

WSTĘP: W bogatej symptomatologii choroby, jaką jest schizofrenia, obecne są objawy afektywne, których obraz i czas utrzymywania się upoważnia do określenia ich mianem depresji. Depresja popsychotyczna to taka, która pojawia się po ustąpieniu ostrego epizodu schizofrenii. Jej etiologia jest wieloczynnikowa, a proces leczenia długotrwały i złożony. Podejmując niniejsze badania, starano się ustalić rozmiar zjawiska depresji popsychotycznej wśród pacjentów zakwalifikowanych do programu rehabilitacji psychiatrycznej przy ich przyjęciu i wypisie oraz wyłonić czynniki decydujące o jej nasileniu.

MATERIAŁ I METODY: Grupę badaną stanowiły 34 osoby, które otrzymały diagnozę schizofrenii i podjęły rehabilitację kontynuowaną w warunkach oddziału stacjonarnego. Realizując badania, wykorzystano metodę sondażu diagnostycznego i analizy dokumentacji medycznej, a otrzymane wyniki poddano obliczeniom statystycznym.

WYNIKI: Prawie 80% chorych po zakończeniu leczenia na oddziale ogólnopsychiatrycznym odczuwa obecność objawów depresyjnych, których nasilenie jest zróżnicowane. Po trzymiesięcznym pobycie na oddziale rehabilitacji istotnie obniżył się odsetek osób z depresją umiarkowanie ciężką. Analiza korelacji pozwoliła na wskazanie czynnika, który oprócz pobytu na oddziale istotnie wiązał się z nasileniem depresji. Takim czynnikiem okazało się zastosowane leczenie farmakologiczne.

WNIOSKI: Uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że kompleksowa rehabilitacja obejmująca zróżnicowane metody psychosocjoterapeutyczne w połączeniu z farmakoterapią obejmującą neuroleptyk atypowy i antydepresant korzystnie wpływa na zmniejszenie nasilenia objawów depresji.