English Polski
Tom 3, Nr 1 (2006)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2006-03-23

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2666
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3421
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Sposób tworzenia świata przez chorych z epizodem depresyjnym a strategie radzenia sobie ze stresem

Joanna Szeliga-Lewińska, Jerzy Landowski
Psychiatria 2006;3(1):22-26.

Streszczenie

Wstęp. Repertory Grid jest metodą, która umożliwia poznanie indywidualnej struktury świata i tworzących ją konstruktów poznawczych. Stworzony przez jednostkę obraz świata determinuje działania, a także wybór strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach. W patogenezie zespołów depresyjnych istotne znaczenie mają sposoby radzenia sobie ze stresem. U tych chorych częściej występuje wysoki poziom neurotyzmu, który odpowiada prawdopodobnie za obniżony poziom tolerancji w sytuacjach trudnych.
Celem badania było przedstawienie specyficznych konstruktów kognitywnych składających się na obraz świata chorych na depresję oraz ocena struktury świata, poziomu neurotyzmu i ich związku ze stylem radzenia sobie ze stresem.
Materiał i metody. Badaniem wstępnym objęto 15 pacjentów z diagnozą epizodu depresji w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających (wg ICD-10) i 15 osób z populacji ogólnej. Wykorzystano następujące narzędzia badawcze: test Repertory Grid, kwestionariusz CISS, kwestionariusz Eysencka.
Wyniki. W analizie wstępnej wykazano, że w teście RepGrid grupa pacjentów z depresją wywołała mniejszą liczbę konstruktów niż osoby zdrowe. Osoby z depresją mają wyraźnie negatywny stosunek do siebie. Oceniły siebie jako bezwartościowe i pesymistyczne. Charakterystycznym konstruktem jest "wrogi–przyjazny". Własne Ja jest postrzegane jako wyraźnie odmienne od innych. Chorzy z depresją charakteryzują się wyższym poziomem neurotyzmu niż osoby z grupy kontrolnej. W ich funkcjonowaniu dominuje emocjonalny styl radzenia sobie.
Wnioski. Wysoki poziom neurotyzmu, sztywna i uboga struktura świata, negatywny wizerunek samych siebie oraz pesymistyczne nastawienie osób z epizodem depresyjnym są związane ze stylem radzenia sobie skoncentrowanym na emocjach.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF