English Polski
Tom 4, Nr 2 (2007)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2007-05-22

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 850
Wyświetlenia/pobrania artykułu 8928
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Neuropsychologiczna ocena dysfunkcji poznawczych w depresji po udarze mózgu

Alina Borkowska, Ilona Warwas, Monika Wiłkość, Wiktor Dróżdż
Psychiatria 2007;4(2):39-44.

Streszczenie


Wstęp. Celem pracy było określenie zaburzeń funkcji poznawczych oraz ocena zależności między depresją, zaburzeniami funkcji poznawczych a czynnikami klinicznymi choroby u osób po przebytym udarze mózgu ze współistniejącą depresją.
Materiał i metody. Przebadano 46 chorych z depresją po udarze mózgu (27 kobiet i 19 mężczyzn) w wieku 51-74 lat. Grupę kontrolną stanowiło 25 osób zdrowych, dobranych pod względem płci, wieku i wykształcenia do osób chorych. Nasilenie depresji oceniono za pomocą 17-punktowej Skali Depresji Hamiltona, natomiast badanie neuropsychologiczne wykonano za pomocą testów przesiewowych dla otępienia: MMSE i Rysowania Zegara oraz wybranych metod badających różne aspekty funkcji poznawczych.
Wyniki i wnioski. Stwierdzono, że u badanych chorych z depresją po udarze mózgu wystąpiły nasilone zaburzenia w zakresie wielu obszarów poznawczych, natomiast nasilenie tych zmian wiązało się z lokalizacją zmian strukturalnych w mózgu (lewa-prawa półkula), nasileniem objawów depresyjnych oraz czasem, jaki upłynął od udaru, oraz z czasem nieleczonej depresji.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF