English Polski
Tom 5, Nr 3 (2008)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2008-10-03

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2092
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3051
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Psychosomatyczne reakcje na stres u pacjentów lekarza pierwszego kontaktu

Jan Kader, Michał Wiktor, Bogusław Borys
Psychiatria 2008;5(3):83-90.

Streszczenie


Wstęp. Stres jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Wywołują go każda nowa sytuacja i zadanie. Nie możemy żyć bez stresu, natomiast możemy sobie z nim radzić lepiej lub gorzej. Różne są strategie i style radzenia sobie ze stresem. Przedmiotem badań tego opracowania była analiza sposobu, w jaki ludzie - w tym przypadku pacjenci lecznictwa otwartego - radzą sobie ze stresem i jakie bywają psychosomatyczne następstwa zmagania się ze stresem.
Materiał i metody. W badaniu korzystano z kwestionariusza CISS (Endlera i Parkera) oraz ze specjalnie przygotowanej ankiety. Populację badanych stanowiły dwie grupy: 80 osób - pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz 74 osoby - pacjenci bez nadciśnienia tętniczego. Wszyscy badani mieścili się w przedziale wieku 20-70 lat.
Wyniki. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że podstawową reakcją na stres u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym są różne formy obniżonego nastroju, podczas gdy u badanych bez nadciśnienia tętniczego występuje przewaga reakcji agresywnych.
Wnioski. Stwierdzono, że osoby z nadciśnieniem tętniczym w radzeniu sobie ze stresem częściej stosują styl skoncentrowany na emocjach, natomiast badani bez nadciśnienia tętniczego zdecydowanie częściej stosują styl unikowy.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF