English Polski
Tom 6, Nr 3 (2009)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2009-12-09

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1046
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3824
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Sytuacja rodzinna i zawodowa oraz wydarzenia życiowe u chorych z nadciśnieniem tętniczym

Jan Kader, Bogusław Borys, Michał Wiktor, Arkadiusz Bianga
Psychiatria 2009;6(3):91-102.

Streszczenie


Wstęp. Ilekroć mowa o psychologicznych i środowiskowych czynnikach ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, zawsze wymienia się długotrwały stres psychologiczny jako jedną z głównych przyczyn tego zaburzenia, natomiast rzadko omawia źródła tego stresu. Celem prezentowanego opracowania było wskazanie ewentualnych źródeł stresu w życiu rodzinnym i zawodowym pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz zbadanie ich związków z tym zaburzeniem.
Materiał i metody. W tym celu została przygotowana specjalna ankieta. W sumie zbadano 157 osób - pacjentów lecznictwa otwartego. Populację badanych stanowiły dwie grupy: 84 pacjentów z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym oraz 73 osoby, u których nie stwierdzono nadciśnienia tętniczego. Wszyscy badani mieścili się w przedziale wieku 20-75 lat.
Wyniki. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że osoby mające złą atmosferę rodzinną, złe relacje w małżeństwie oraz osoby owdowiałe wykazują większe skłonności do rozwoju nadciśnienia. U osób czynnych zawodowo występowanie nadciśnienia tętniczego było zdecydowanie rzadsze niż u osób niepracujących. Rozwojowi nadciśnienia wyraźnie sprzyja choroba osób bliskich (współmałżonka i dziecka) oraz utrata rodzica lub współmałżonka. U pacjentów, u których wystąpiły negatywne wydarzenia życiowe w okresie minionych 10 lat, a zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, obserwuje się częstsze występowanie nadciśnienia tętniczego w porównaniu z chorymi, u których takich wydarzeń nie było.
Wnioski. Zagrożenie występowania nadciśnienia tętniczego istotnie wiąże się z różnymi formami dystresu rodzinnego i zawodowego, jak również negatywnymi wydarzeniami życiowymi.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF