Tom 3, Nr 1 (2007)
Opis przypadku
Opublikowany online: 2007-02-07

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 716
Wyświetlenia/pobrania artykułu 4632
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przypadek odzwierzęcego zapalenia mózgu; podejrzenie zakażenia wirusem wścieklizny

Wojciech Krajewski, Danuta Łosowska-Kaniewska, Izabela Pągowska-Klimek, Jerzy Kulczycki
Pol. Przegl. Neurol 2007;3(1):36-39.

Streszczenie

Jest to opis przypadku prawdopodobnie wirusowego odzwierzęcego zapalenia mózgu u 7-letniej dziewczynki. Dziecko zostało ugryzione w palec ręki przez nietoperza, który wleciał do mieszkania. Rankę przemyto i zdezynfekowano. Po miesiącu, który minął bezobjawowo, pojawiły się zaburzenia kontaktu z otoczeniem i trudności w chodzeniu (ataksja?). W krótkim czasie rozwinęły się głębokie zaburzenia świadomości, niedowład kończyn i bezdech. Dziecko zaintubowano i wprowadzono oddychanie za pomocą respiratora. Wyniki kilkakrotnie wykonanych badań surowicy i płynu mózgowo-rdzeniowego na obecność przeciwciał i antygenów wścieklizny były ujemne. Również poszukiwania innej etiologii wirusowej i bakteryjnej nie dały pozytywnego rezultatu. Chora otrzymała jednak surowicę i szczepionkę przeciw wściekliźnie, a ponadto acyklowir.
Kolejne badania rezonansu magnetycznego głowy wykazały rozległe uszkodzenie grzbietowej części pnia mózgu, a następnie również jąder podstawy. Po kilku miesiącach rozwinęły się (wtórnie?) zmiany w istocie białej półkul mózgu.
Po 6 miesiącach choroby dziecko oddycha samodzielnie, reaguje na dotyk i porusza kończynami. Etiologia schorzenia pozostaje nieznana.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF