Nielekowe koszty leczenia pertuzumabem i trastuzumabem pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi w Polsce
Streszczenie
Wprowadzenie. HER2-dodatni rak piersi stanowi 10–20% wszystkich nowotworów piersi. Celem badania było przeprowadzenie opartej na modelu decyzyjnym analizy minimalizacji kosztów, porównującej koszty nielekowe różnych terapii stosowanych w leczeniu pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi w Polsce: pertuzumab SC + trastuzumab SC (Pert/TrasSC) vs. pertuzumab IV + trastuzumab IV (PertIV + TrasIV) vs. pertuzumab IV + trastuzumab SC (PertIV + TrasSC).
Materiał i metody. Analizę minimalizacji kosztów przeprowadzono na podstawie wyników ankiety skierowanej do wiodących ośrodków onkologicznych w Polsce. Model obejmował trzy kategorie oszczędności kosztów — wynikające z pracy pielęgniarek i farmaceutów, a także materiałów eksploatacyjnych niezwiązanych z lekami oraz dwie kategorie oszczędności czasu — związane z czasem zajęcia fotela infuzyjnego i pobytu w szpitalu. Dane dotyczące wykorzystanych zasobów i kosztów zebrano w pierwszym półroczu 2022 roku.
Wyniki. Dane pozyskano z czterech ośrodków onkologicznych. Oszczędności uzyskane w przeliczeniu na pacjenta w odniesieniu do pracy podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej oraz zużycia materiałów nielekowych dla terapii Pert/TrasSC wyniosły 178 zł w porównaniu z PertIV + TrasIV i 168 zł w porównaniu z PertIV + TrasSC. Oszacowano, że zastosowanie terapii Pert/TrasSC u wszystkich pacjentów umożliwi średnio 8-krotną oszczędność czasu pracy świadczeniodawców w przeliczeniu na pacjenta i zwiększenie możliwości leczenia o 241 pacjentów.
Podsumowanie. Przedstawiony model pokazuje, że leczenie Pert/TrasSC wiąże się ze znacznie niższymi kosztami pracy pielęgniarek i farmaceutów oraz niższymi kosztami materiałów nielekowych w porównaniu z innymi opcjami terapeutycznymi. Dodatkowo zastosowanie tej terapii umożliwiło skrócenie czasu przebywania pacjentów w fotelu infuzyjnym z uwagi na krótszy czas podawania leku/obserwacji i zwiększyło możliwości świadczenia usług medycznych w ramach tej samej liczby stanowisk do infuzji chemioterapii.
Słowa kluczowe: koszty nielekoweHER2-dodatni rak piersipertuzumabtrastuzumabpodskórnyPH FDC SCfarmakoekonomika