Tom 5, Supl. H (2019)
OPISY PRZYPADKÓW (CASE REPORTS)
Opublikowany online: 2020-05-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 374
Wyświetlenia/pobrania artykułu 387
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Siedem lat doświadczeń z zastosowaniem octanu abirateronu w leczeniu chorych z rozsianym, opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego

Jakub Żołnierek1

Streszczenie

Rak gruczołu krokowego to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn oraz najliczniejszy w grupie chorób uro-onkologicznych. Choć skuteczność postępowania w tym rozpoznaniu jest relatywnie wysoka, to nadal pozostaje on jedną z istotnych przyczyn przedwczesnej umieralności wśród dojrzałych mężczyzn.

Jedną z najważniejszych przyczyn tego zjawiska wciąż pozostaje dokonująca się wraz z upływem czasu i prowadzonego leczenia hormonalnego przemiana biologiczna guza i jego ewolucja w kierunku postaci opornej na kastrację (CRPC). To właśnie CRPC stanowi problem kliniczny i zagrożenie dla życia chorego. Postęp w dziedzinie biologii molekularnej pozwolił ustalić, że u podłoża wspomnianej transformacji, wśród licznych zmian kluczową rolę nadal odgrywają te związane ze szlakiem sygnałowym zależnym od receptora androgenowego (AR) [1–3], a w szczególności produkcja testosteronu w nadnerczach i komórkach guza. Octan abirateronu jest lekiem hormonalnym nowej generacji z grupy inhibitorów cytochromu P450 wpływających hamująco na produkcję androgenów w organizmie.

W pracy opisano korzyści kliniczne z zastosowania leku u chorych z rozsianym opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego zarówno przed, jak i po podaniu chemioterapii docetakselem.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF