Zasady


Zakres tematyczny

W każdym numerze „Onkologii w Praktyce Klinicznej — Edukacja” przedrukowywane są prace w języku polskim z czasopisma anglojęzycznego „Oncology in Clinical Practice”, a także publikowane są inne materiały, skierowane wyłącznie do czytelników w Polsce. W czasopiśmie ukazują się rekomendacje kliniczne towarzystw naukowych, prace oryginalne i przeglądowe, opisy przypadków, informacje o zjazdach i kongresach oraz listy do redakcji z zakresu onkologii klinicznej, radioterapii i hematologii.


Proces recenzji

Czasopismo zobowiązuje się do szybkiej oceny i publikacji nadesłanych artykułów. Wszystkie manuskrypty wraz z dodatkowymi plikami (jeśli dotyczy) należy przesyłać online za pośrednictwem strony internetowej czasopisma. Proces składania i recenzowania jest w pełni elektroniczny, a zgłoszenia przesyłane pocztą elektroniczną lub tradycyjną nie będą akceptowane. Prosimy o przestrzeganie przedstawionych wskazówek dotyczących przygotowania manuskryptu. Manuskrypty zgłoszone do publikacji w czasopiśmie są oceniane pod kątem tego, czy prezentują nowe spojrzenie na ogłoszony temat i mogą przyczynić się do postępu w badaniach lub zmian w praktyce medycznej. Otrzymane manuskrypty są wstępnie sprawdzane przez redaktorów czasopisma. Manuskrypty o niewystarczającym priorytecie do publikacji są natychmiast odrzucane, aby umożliwić autorom rozpoznanie braków i przesłanie artykułu do innego czasopisma lub ponowne przesłanie poprawionej wersji. Niekompletne zgłoszenia lub manuskrypty nieprzygotowane w wymaganym stylu są odsyłane do autorów bez recenzji naukowej.

Jeśli manuskrypt zostanie przyjęty do recenzji, autorzy zostaną o tym powiadomieni wyłącznie drogą elektroniczną z podaniem numeru ID artykułu w systemie elektronicznym. Artykuły są oceniane przez co najmniej dwóch zewnętrznych recenzentów, z którymi podjęty zostaje kontakt przed wysłaniem artykułu wraz z prośbą o odesłanie komentarzy w terminie wskazanym przez Redakcję. Wszystkie przesłane manuskrypty są traktowane jako dokumenty poufne, a recenzenci są poinstruowani, aby traktować manuskrypty jako takie. Proces recenzowania jest również poufny, a tożsamość recenzentów nie jest ujawniana. Recenzenci proszeni są o dostarczenie pisemnej recenzji wraz z rekomendacją przyjęcia, wymogiem rewizji lub odrzucenia artykułu.

Autorzy są powiadamiani o decyzjach wyłącznie pocztą elektroniczną. Wybrane artykuły są edytowane w celu poprawy dokładności i przejrzystości oraz długości. Kryteria akceptacji manuskryptów lub formularze recenzji są dostępne na stronie internetowej czasopisma. Nazwiska recenzentów poszczególnych manuskryptów lub numerów czasopisma nie są ujawniane; lista recenzentów współpracujących z czasopismem jest ogłaszana raz w roku. W przypadku, gdy autor/autorzy manuskryptów i recenzenci nie są już anonimowi, recenzenci proszeni są o pisemne potwierdzenie braku konfliktu interesów, tj. braku bezpośrednich relacji osobistych (pokrewieństwo pierwszego i drugiego stopnia, więzi prawne, związek małżeński), relacji zawodowych przełożony/podwładny lub bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu dwóch lat poprzedzających recenzję. Artykuły przesłane do „OwPK”, ale nieprzyjęte do publikacji, mogą w niektórych przypadkach kwalifikować się do publikacji w innych czasopismach Wydawcy.

Manuskrypty autorstwa Redaktorów lub członków Rady Redakcyjnej nie są traktowane inaczej niż inne manuskrypty nadesłane do „OwPK”. Podejmowane są wszelkie możliwe środki w celu uniknięcia potencjalnego konfliktu interesów w obsłudze takich manuskryptów na wszystkich etapach, w tym przydzielania redaktora, wyboru recenzentów, podejmowania decyzji i, w razie potrzeby, przetwarzania do publikacji.

Redaktorzy lub członkowie Rady Redakcyjnej mogą przesyłać własne manuskrypty do ewentualnej publikacji w „OwPK”, ale są całkowicie wyłączeni z procesu recenzowania i decyzji o publikacji, gdy są autorami lub współautorami manuskryptu. Manuskrypty autorstwa członka zespołu redakcyjnego czasopisma (redaktorów, członków Rady Redakcyjnej) są niezależnie recenzowane, a proces recenzji jest zarządzany przez alternatywnych członków Rady Redakcyjnej.

Kryteria kwalifikacji manuskryptów przez recenzentów

  • Tytuł odzwierciedla podjęty temat
  • Założenia są właściwe
  • Praca o charakterze praktycznym
  • Praca o charakterze edukacyjnym
  • Cele są jasno określone
  • Właściwa metodologia*
  • Spełnione kryteria etyczne*
  • Praca oparta na badaniach*
  • Wyniki są odpowiednio przedstawione*
  • Analiza statystyczna jest wiarygodna*
  • Dyskusja odnosi się do wyników*
  • Wnioski oparte na wynikach badania*
  • Wnioski odnoszą się do celów*
  • Odpowiednio dobrana, właściwa liczba i aktualność piśmiennictwa
  • Odpowiednia objętość
  • Wszystkie rysunki i tabele są wymagane
  • Poprawność językowa

* kryteria wyłącznie dla artykułów naukowych

Oświadczenie autorów

Autorzy, w celu zwolnienia się z odpowiedzialności wobec osób trzecich, zobowiązani są do dołączenia do przesyłanego manuskryptu „oświadczenia autorów”. Oświadczenie to należy wydrukować i podpisać, a następnie podpisaną kopię zeskanować i wgrać do systemu wraz z manuskryptem. Oryginał należy przesłać na adres redakcji.

UWAGA! Brak oryginału oświadczenia autorów przesłanego pocztą na adres Redakcji spowoduje, że manuskrypt nie zostanie przyjęty do publikacji.

Nota prawna

Niniejsza publikacja jest przeznaczona dla lekarzy i studentów medycyny. Jakkolwiek dołożono wszelkich starań, aby informacje zawarte w niniejszej publikacji, szczególnie na temat dawkowania leków, zostały podane właściwie, to jednak ostateczne decyzje dotyczące ich stosowania spoczywają na lekarzu. Celem niniejszej publikacji nie jest zastąpienie postępowania lekarskiego w zakresie diagnozy ani terapii. Odpowiedzialność autorów jest właściwa dla tej formy publikacji i nie jest tożsama z odpowiedzialnością wynikającą z indywidualnej porady lekarskiej.

W zakresie informacji o lekach wydawnictwo dołożyło wszelkich starań dotyczących rzetelności publikacji i aktualności informacji w zakresie asortymentu, jak i informacji o lekach oraz o cenach leków. Jedyną prawnie obowiązującą informacją w tym zakresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są jednak obowiązujące akty prawne, a w zakresie informacji handlowej – oferty cenowe aptek. W zakresie informacji o lekach jedyną prawnie obowiązującą informacją o leku jest aktualna charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) oraz ulotka producenta.

Zarówno autorzy, konsultanci, jak i wydawcy niniejszej publikacji nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne błędy lub szkody związane ze stosowaniem informacji zawartych w niniejszej publikacji. W szczególności nie uwzględnia się roszczeń prawnych w odniesieniu do leków i substancji chemicznych znajdujących się obecnie w fazie badań klinicznych.

Zasady otwartego dostępu

W przypadku artykułów, do których dostęp jest otwarty (open access) czasopismo zapewnia dostęp on-line do treści zgodnie z licencją Creative Common Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 4.0 International (CC BY-NC-ND 4.0). Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).

Dla czasopism wydawanych w trybie Open Access, Via Medica wyraża zgodę na samodzielną archiwizację zaakceptowanych do druku manuskryptów (finalna wersja PDF lub/i ‘ahead of print’) w dowolnych repozytoriach. Autorzy zobowiązani są jednak zamieścić podziękowanie dla wydawcy wraz z odnośnikiem (w postaci linku) do artykułu na stronie internetowej Via Medica. Poza odnośnikiem, podziękowanie powinno zawierać pełne dane bibliograficzne artykułu wraz z DOI.