English Polski
Tom 4, Nr 3 (2011)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2011-09-23

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 688
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2780
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Porównanie kosztów terapii lekami omijającymi inhibitor w leczeniu łagodnych i umiarkowanych krwawień u chorych z hemofilią wrodzoną powikłaną inhibitorem w Polsce

Katarzyna Goszczyńska, Witold Wrona, Maciej Niewada
Journal of Transfusion Medicine 2011;4(3):115-122.

Streszczenie

Wstęp: Celem analizy było porównanie kosztów stosowania rekombinowanego aktywowanego czynnika krzepnięcia VII (rFVIIa) i zespołu czynników krzepnięcia przeciw inhibitorowi czynnika VIII (aPCC) w leczeniu łagodnych i umiarkowanych krwawień u dorosłych z hemofilią powikłaną inhibitorem w Polsce.
Materiał i metody: Analizę przeprowadzono z perspektywy płatnika publicznego, przyjmując koszty leków zależne od ich dawkowania za jedyny parametr wiarygodnie różnicujący analizowane terapie. Ze względu na brak danych dotyczących dawek rFVIIa i aPCC stosowanych w celu opanowania krwawień w praktyce klinicznej w Polsce, parametry wykorzystane w scenariuszu podstawowym określono na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego wśród sześciu ekspertów polskich, doświadczonych w leczeniu hemofilii powikłanej inhibitorem. Zgodnie z jej wynikami, liczbę łagodnych i umiarkowanych krwawień przyjęto na poziomie 12,5 krwawienia/rok (zakres: 6–20); masę ciała — na 74 kg (zakres: 70–80), średnie całkowite dawki leków potrzebne do zatrzymania jednego krwawienia — odpowiednio 219 μg/kg (zakres: 180–270 μg/kg) dla rFVIIa i 176 jm./kg (zakres: 100–300 jm./kg) dla aPCC.
Wyniki: W scenariuszu podstawowym średni roczny koszt leczenia rFVIIa wyniósł 571 tys. PLN (zakres: 313–1140 tys. PLN), a dla aPCC — 611 tys. PLN (zakres: 354–788 tys. PLN). Stosowanie rFVIIa było związane z mniejszymi kosztami leczenia w przypadku danych pochodzących od pięciu polskich ekspertów, a większymi jedynie w przypadku pojedynczego zestawu parametrów pochodzącego od jednego eksperta. Mniejszy koszt stosowania rFVIIa niż aPCC został również potwierdzony w trzech scenariuszach alternatywnych, na podstawie najbardziej wiarygodnych opublikowanych danych.
Wnioski: Roczny koszt leczenia łagodnych i umiarkowanych krwawień, odpowiadający zużyciu leków omijających inhibitor zgodnie z opiniami polskich ekspertów, jest niższy w przypadku stosowania rFVIIa niż aPCC.
J. Transf. Med. 2011; 3: 115–122

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF