Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o twardzinie układowej, ale bałeś się zapytać: Część 7. Ocena skuteczności kinezyterapii prowadzonej w grupie chorych na twardzinę układową na podstawie przeglądu piśmiennictwa
Streszczenie
Wprowadzenie: Twardzina układowa (SSc) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną tkanki łącznej. Trening fizyczny jako zaplanowana aktywność może opóźniać proces zmian chorobowych. Celem pracy jest ocena skuteczności kinezyterapii prowadzonej w grupie chorych na SSc na podstawie przeglądu piśmiennictwa.
Materiał i metody: Przeanalizowano bazy danych PubMed i Pedro, używając następujących słów kluczowych: „twardzina układowa” i „fizjoterapia” lub „trening fizyczny”. Wykorzystano również multiwyszukiwarkę uniwersytecką, w tym bazę czasopism Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Wyniki: Do analizy zakwalifikowano 9 prac spośród 23 artykułów przedstawiających wpływ różnych form treningu i metod fizjoterapii w leczeniu osób chorych na SSc.
Wnioski: Wyniki przeprowadzonej analizy piśmiennictwa dotyczącego treningu fizycznego u osób ze SSc potwierdza celowość jego stosowania z wykorzystaniem treningu interwałowego i treningu oporowego. Te formy treningu wpływają korzystnie na funkcje układu oddechowego, krążenia i mięśniowego. Trening fizyczny może być cennym uzupełnieniem farmakoterapii wspomagającej leczenie tej grupy pacjentów.
Słowa kluczowe: twardzina układowatrening interwałowy o wysokiej intensywnościtrening oporowytrening fizycznyfizjoterapia