Vol 4, No 3 (2011)
Przypadki kliniczne
Published online: 2011-11-07

open access

Page views 803
Article views/downloads 6288
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Wieloogniskowe nowotwory skóry u chorych po przeszczepieniu nerki — opis przypadków i przegląd piśmiennictwa

Joanna Renczyńska-Matysko, Beata Imko-Walczuk, Janusz Jaśkiewicz, Sławomir Lizakowski, Alicja Dębska-Ślizień, Bolesław Rutkowski, Fenella Wojnarowska
Forum Nefrologiczne 2011;4(3):224-231.

Abstract

Terapia immunosupresyjna stosowana po przeszczepieniu nerki ma immunomodulujący wpływ na układ odpornościowy, co bezpośrednio prowadzi do znamiennego wzrostu zachorowalności na nowotwory. Istotne jest, że nowotwory skóry w populacji chorych po przeszczepieniu narządów występują znacznie częściej wieloogniskowo oraz mają bardziej agresywny przebieg.

Zaprezentowano opis dwóch przypadków pacjentów po przeszczepieniu nerki, u których wystąpiły wieloogniskowe nowotwory skóry. Pierwszy z nich to przypadek 45-letniego pacjenta z wieloogniskowym czerniakiem, natomiast drugi dotyczy 67-letniego chorego, u którego rozwinęło się osiem ognisk raka skóry.  Chorzy po transplantacji ze zdiagnozowanymi rakami skóry powinni być kontrolowani przez dermatologa co 6 miesięcy, natomiast z rozpoznanym czerniakiem co 3 miesiące ze względu na to, że kolejne ogniska nowotworów skóry pojawiają się w ciągu pierwszych 15 miesięcy od rozpoznania pierwotnego.

Article available in PDF format

View PDF (Polish) Download PDF file



Renal Disease and Transplantation Forum