Rola szybkiej diagnostyki w hamowaniu progresji choroby — rozważania w świetle przypadków klinicznych raka piersi i doświadczeń własnych
Streszczenie
Nowotwory, po chorobach serca i naczyń, są drugą co do częstości przyczyną przedwczesnych zgonów w polskiej populacji, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.
W zakresie wczesnej umieralności z powodu chorób układu krążenia od kilku lat obserwuje się znamienną poprawę. Również urazy, zatrucia i choroby infekcyjne, będące niegdyś istotniejszą przyczyną, zaczynają schodzić na dalszy plan. Niekorzystnym zjawiskiem jest obserwowany bardzo dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe. Nie podlega dyskusji, że tylko sprawne przeprowadzenie ścieżki diagnostyczno-terapeutycznej: postawienie właściwego rozpoznania we wczesnych stadiach zaawansowania choroby jak i szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania, hamuje progresję i pozwala na skuteczne leczenie chorób nowotworowych.
Przedstawiamy dwa przypadki pacjentek z rozpoznaniem nowotworu złośliwego piersi, leczonych przez nas już w fazie istotnego zaawansowania choroby. Zaniechanie diagnostyki było istotnym czynnikiem progresji choroby nowotworowej i istotnie ograniczyło efektywność postępowania terapeutycznego.
Słowa kluczowe: rak piersiumieralnośćprogresjaszybka diagnoza