Tom 9, Nr 4 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-08-28

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2589
Wyświetlenia/pobrania artykułu 58304
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Bezobjawowa hiperurykemia w praktyce lekarza rodzinnego

Krzysztof Kanecki, Piotr Tyszko
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(4):335-343.

Streszczenie

Wstęp. Znaczne rozpowszechnienie chorób powiązanych z hiperurykemią obserwuje się w wielu rozwiniętych krajach. Choroba ta występuje także wśród społeczeństwa polskiego. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia na poziomie podstawowej zdrowotnej stanowią istotny element prewencji chorób układu kostno-stawowego, sercowo-naczyniowego, moczowego, cukrzycy, zespołu metabolicznego i otyłości.

Cel pracy. Artykuł przedstawia najnowsze doniesienia na temat roli hiperurykemii w rozwoju innych chorób oraz opisuje wybrane aspekty diagnostyki i leczenia tej choroby w warunkach podstawowej opieki zdrowotnej. Skrócony aktualny stan wiedzy. Artykuł został oparty na najnowszych informacjach z literatury medycznej na temat postępowania w bezobjawowej hiperurykemii.

Podsumowanie. Hiperurykemia jest powiązana z występowaniem wielu chorób i stanowi czynnik ryzyka zwiększonej śmiertelności, głównie u kobiet. Edukacja zdrowotna, wczesna diagnostyka oraz leczenie hiperurykemii na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej są głównymi działaniami mającymi na celu prewencję chorób powiązanych z hiperurykemią. Prezentowane dane mogą być pomocne dla wszystkich osób zaangażowanych w promocję zachowań prozdrowotnych i profilaktykę chorób.