Tom 9, Nr 2 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-06-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2644
Wyświetlenia/pobrania artykułu 10716
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ultrasonografia jamy brzusznej i cholangiografia MR w diagnostyce chorób dróg żółciowych

Joanna Wicha, Małgorzata Tomczyk, Andrzej Prystupa, Grzegorz Dzida, Patrycja Lachowska-Kotowska, Beata Szczuka, Radosław Pietura
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(2):133-135.

Streszczenie

Wstęp. Żółtaczka mechaniczna jest jednym z najczęstszych objawów chorób dróg żółciowych i wątroby. Ustalenie przyczyn cholestazy opiera się na badaniach obrazowych nieinwazyjnych: ultrasonografii (USG) i cholangiografii rezonansu magnetycznego (MRCP); oraz inwazyjnych, to jest endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW).

Cel pracy. Celem pracy była ocena zastosowania USG jamy brzusznej i cholangiografii MR w diagnostyce chorób wątroby i dróg żółciowych.

Materiał i metody. Grupę badaną stanowiło 20 pacjentów z Oddziału Chorób Wewnętrznych — 11 kobiet (55%) i 9 mężczyzn (45%) — hospitalizowanych w latach 20 12–2014 z powodu objawów cholestazy. Pacjenci ci w chwili przyjęcia do Oddziału nie mieli wskazań do wykonania cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW) w trybie pilnym. U każdego pacjenta wykonano USG jamy brzusznej, a następnie cholangiografię MR dla potwierdzenia rozpoznania.

Wyniki. Badanie USG uwidoczniło poszerzenie dróg żółciowych u 40% chorych, natomiast badanie MRCP u 50%. Obecność złogów w pęcherzyku żółciowym stwierdzono w badaniu USG u 30% badanych, natomiast w badaniu MRCP — u 40%. W badaniu USG stwierdzono kamicę dróg żółciowych u 5% pacjentów, a w badaniu MRCP u 20%.

Wnioski. Badanie USG jamy brzusznej jest metodą łatwą, tanią i powtarzalną, ale niedoskonałą, szczególnie w diagnostyce chorób dróg żółciowych. W badaniu stwierdzono, że u 15% pacjentów badanie USG nie wykryło obecności kamicy przewodowej, pomimo jej obecności w cholangiografii MR.