Tom 9, Nr 2 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-06-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1150
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3590
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Dobry wybór. Program pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy

Aleksandra Szafrańska-Barańska
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(2):97-99.

Streszczenie

Wstęp. W ramach terytorialnego programu pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy na terenie miasta i gminy Gostynin od 4 lat 15-letnie dziewczęta poddawane są bezpłatnemu szczepieniu przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Cel pracy. Celem badania była ocena częstości szczepienia przeciw HPV.

Materiał i metody. Badaniem objęto 134 dziewczęta 15-letnie, zamieszkałe na terenie miasta i gminy Gostynin, zakwalifikowane w 2014 roku przez władze terytorialne do szczepienia przeciw HPV. Wśród rodziców pacjentek obecnych na zorganizowanym przed pierwszą dawką szczepienia spotkaniu edukacyjnym, po wygłoszeniu prelekcji dotyczącej zakażeń HPV, przeprowadzono ankietę określającą powód decydujący o zgodzie na szczepienie lub o rezygnacji ze szczepienia dziecka.

Wyniki. W badanej grupie 134 dziewcząt ze szczepienia skorzystało 125 (93,7%) dziewcząt. Rodzice decydujący się na szczepienie przeciw HPV uznali, że na ich zgodę na szczepienie wpłynęły: wiedza uzyskana z prelekcji (60% rodziców), wiedza zdobyta przed prelekcją, której źródłem były media (40% rodziców). Rodzice pięciu (spośród dziewięciu niezaszczepionych) dziewcząt, którzy nie wyrazili zgody na szczepienie, jako powód swojej decyzji podali niechęć do szczepień indukowaną przez otoczenie i wzmacnianą przez wiadomości dostępne w mediach. Rodzice czterech dziewcząt niezaszczepionych nie podali powodu swojej decyzji ze względu na nieobecność na spotkaniu edukacyjnym.

Wnioski. Wyniki badań wskazują na zainteresowanie szczepieniem przeciw HPV. Program pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy organizowany przez władze terytorialne i poradnię lekarza rodzinnego, rodzice dziewcząt zakwalifikowanych do szczepienia oceniają jako wartościowy i potrzebny.