Rozpowszechnienie otyłości u osób w podeszłym wieku
Streszczenie
Wstęp. Otyłość stanowi istotny problem w populacji ogólnej, a szczególnie wśród osób w podeszłym wieku. Przydatność parametrów antropometrycznych stosowanych do oceny stanu odżywienia u osób w podeszłym wieku budzi kontrowersje.
Cel pracy. Określenie przydatności wybranych parametrów antropometrycznych w ocenie otyłości w populacji osób w podeszłym wieku.
Materiał i metody. Badanie przeprowadzono wśród 230 osób. Wykonano podstawowe pomiary antropometryczne, na których podstawie obliczono indeks masy ciała (BMI), stosunek obwodu talii do bioder (WHR) oraz wskaźnik talia-wzrost (WHtR). Dane analizowano przy użyciu programu LibreOffice Calc i Statistica 10.
Wyniki. W badanej populacji 43,9% kobiet i 24,7% mężczyzn było otyłych (BMI ≥ 30). Blisko 93% kobiet i 86% mężczyzn miało nadmierny obwód talii. Wskaźnik talia-wzrost (WHtR) wskazywał na występowanie otyłości centralnej u 94,3% kobiet i 94,5% mężczyzn. Otyłość brzuszną na podstawie WHR stwierdzono u blisko 86% kobiet i 13,7% mężczyzn. Nie wykazano korelacji między badanymi parametrami antropometrycznymi, z wyjątkiem korelacji między obwodem talii (WC) a WHtR (r = 0,706; p = 0,000), która to zależność wynika z faktu, że WHtR jest pochodną WC.
Wnioski. W populacji osób w podeszłym wieku otyłość jest bardzo częsta. Brak zależności między parametrami antropometrycznymi świadczy o ograniczonej przydatności tych parametrów w ocenie otyłości u osób w podeszłym wieku.
Słowa kluczowe: otyłośćobwód pasaobwód bioderindeks masy ciaławskaźnik obwodu bioder do obwodu pasawskaźnik talia-wzrost