Tom 9, Nr 2 (2015)
Wybrane problemy kliniczne
Opublikowany online: 2015-06-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 632
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2413
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Zaburzenia oddechowe i fonacyjne u dziewcząt z jadłowstrętem psychicznym

Barbara Maciejewska, Aleksandra Rajewska-Rager, Zofia Maciejewska-Szaniec, Andrzej Rajewski, Bożena Wiskirska-Woźnica
Forum Medycyny Rodzinnej 2015;9(2):82-84.

Streszczenie

Wstęp. Powstawanie głosu wymaga prawidłowej morfologii i funkcji krtani, sprawnego układu nerwowego i hormonalnego, jak też właściwego sposobu oddychania, fonacji i artykulacji. W przebiegu jadłowstrętu psychicznego obserwuje się zaburzenia większości układów i narządów wewnętrznych wraz z towarzyszącymi zaburzeniami emocjonalnymi.

Cel pracy. Ocena wybranych parametrów oddechowo-fonacyjnych u dziewcząt z anoreksją.

Materiał i metody. Badanie przeprowadzono w grupie dziewcząt w wieku 12–19 lat, 41 z anoreksją i 25 w grupie kontrolnej. Ocena toru oddechowego, maksymalnego czasu fonacji, percepcyjna ocena głosu (GRBAS), ocena krtani w laryngostroboskopii.

Wyniki. Zaobserwowano nieprawidłowości strukturalno-funkcjonalne: nieprawidłowy żebrowo-obojczykowy tor oddychania (91%), istotnie skrócony maksymalny czas fonacji (83%), zaburzenia głosu o charakterze czynnościowym (54%), nieodpowiednią do wieku budowę krtani (36%) oraz zawężenie zakresu głosu.

Wnioski. 1. Jadłowstręt psychiczny prowadzi do zmian strukturalnych i czynnościowych narządu głosu. 2. Na podstawie przeprowadzonych badań wydaje się wskazane objęcie również opieką foniatryczną pacjentek z zaburzeniami odżywiania o podłożu psychicznym.