Tom 5, Nr 6 (2011)
Opis przypadku
Opublikowany online: 2012-01-04

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 999
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3730
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Zespół żółtych paznokci po karbamazepinie. Opis przypadku

Danuta Kaczmarek, Piotr Brzeziński
Forum Medycyny Rodzinnej 2011;5(6):516-520.

Streszczenie

Zmiany w obrębie paznokci mogą towarzyszyć wielu chorobom ogólnoustrojowym, a zaburzenia aparatu paznokciowego są niejednokrotnie trafnym wskaźnikiem toczącego się układowego procesu chorobowego. Zespół żółtych paznokci (YNS) to bardzo rzadka kliniczna jednostka chorobowa, na którą składa się wyraźnie pogrubiała zabarwiona na kolor żółty lub żółto-zielonkawy płytka paznokciowa; jest to schorzenie, w którym zastój chłonki odgrywa główną rolę w klinicznych objawach choroby. Obserwuje się wysięk w jamie opłucnej, obrzęki limfatyczne i dystroficzne, płytki paznokciowe o żółtej barwie. Patogeneza nie jest dokładnie poznana. Niejednokrotnie przyczyną YNS mogą być leki doustne.
Przedstawiono przypadek 33-letniej pacjentki, u której zażółcenie i pogrubienie płytek paznokciowych stóp pojawiło się około rok po rozpoczęciu terapii karbamazepiną z powodu padaczki. Terapię lekiem przeciwpadaczkowym pacjentka rozpoczęła 7 lat temu, a zmiany płytek paznokciowych, obejmujące 10 paznokci stóp trwają już 6 lat. W okresie od czerwca 2010 do czerwca 2011 roku chora była leczona flukonazolem 200 mg/ /tydzień w związku z rzekomym rozpoznaniem grzybicy paznokci stóp, bez efektu terapeutycznego po tym okresie terapii.
Obecnie wykonane w dwóch oddzielnych placówkach badanie mykologiczne było ujemne.
Forum Medycyny Rodzinnej 2011, tom 5, nr 6, 516–520

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF