Tom 3, Nr 3 (2009)
Opis przypadku
Opublikowany online: 2009-06-10

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1019
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3496
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Przypadek linijnej atrofodermii Moulina

Piotr Brzeziński, Bartłomiej Grala, Ewa Ziajka, Stanisław Zabielski
Forum Medycyny Rodzinnej 2009;3(3):229-233.

Streszczenie

Linijna atrofodermia została opisana po raz pierwszy w 1992 roku przez Moulina i wsp. Cechą zespołu Moulina (MS) jest linijne występowanie (wzdłuż linii Blaschko) zanikowych, miękkich, przebarwionych ognisk. Zmiany skórne lokalizują się jednostronnie i zazwyczaj na skórze tułowia. Podobne zmiany mogą być widoczne na kończynach tej samej strony ciała. Przebieg choroby jest wieloletni, a morfologia wykwitów nie ulega zmianie wraz z upływem czasu. W diagnostyce różnicowej zazwyczaj rozważa się występowanie: arofodermii Pasini-Pierini, linijnej postaci twardziny, whorled nevoid hypomelanosis. Do tej pory opisano nie więcej niż 30 przypadków tej choroby.
Celem pracy jest przedstawienie przypadku zespołu Moulina u 24-letniego mężczyzny z 7-letnim wywiadem, który został przyjęty do Kliniki DIM w Warszawie w celu diagnostyki zmian skórnych. Zmiany skórne zlokalizowane były po stronie lewej w okolicy łopatki, ramiona, stawu barkowego oraz okolicy okołosutkowej i miały charakter miękkich, przebarwionych ognisk, układających się linijnie wzdłuż linii Blaschko. Zmiany skórne stopniowo postępowały i nie towarzyszyły im żadne objawy podmiotowe.
W wynikach badań laboratoryjnych nie stwierdzono odchyleń od normy. Występujące w MS zmiany nie wymagają żadnego leczenia.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF