English Polski
Tom 10, Nr 3 (2015)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2015-07-08

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 632
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1459
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Pacjenci nabywający kwas acetylosalicylowy w polskich aptekach — charakterystyka populacji, opis problemu medycznego

Michał Tadeusz Pstrągowski, Magdalena Bujalska-Zadrożny, Krzysztof J. Filipiak
Folia Cardiologica 2015;10(3):158-163.

Streszczenie

Wstęp. Celem badania była charakterystyka pacjentów nabywających w ogólnodostępnych aptekach preparaty kwasu acetylosalicylowego (ASA) rekomendowanego w dawkach kardiologicznych, a także jej powiązanie z próbą stratyfikacji grup ryzyka tych osób.

Materiał i metody. Wykorzystano wystandaryzowane ankiety w formie elektronicznej skierowane do pacjentów zgłaszających się do aptek. Wywiad przeprowadzali farmaceuci lub technicy farmaceutyczni.

Wyniki. Badanie objęło 532 pacjentów, którzy kupili preparat ASA dla siebie. Większość z nich nie przybyła wcześniej incydentów sercowo-naczyniowych, zaś decyzja o rozpoczęciu leczenia stanowiła wynik rekomendacji profesjonalisty medycznego. Odsetek osób, które kierowały się reklamą mediach, był znacznie mniejszy i kształtował się na poziomie około 20%.

Wnioski. Sugeruje się, że w kontekście stosowania preparatów ASA w dawkach kardiologicznych największe znaczenie nadal mają wskazania objęte profilaktyką pierwotną. Obserwacja ta implikuje konieczność wykonywania dodatkowych badań diagnostycznych w tej grupie pacjentów, jak również wskazuje na rolę lekarzy i farmaceutów w procesie monito­rowania farmakoterapii.