Poczucie koherencji a stan posiadanej wiedzy o schorzeniu u osób ze stabilną chorobą wieńcową
Streszczenie
Wstęp. Poczucie koherencji to ważny aspekt w życiu każdego człowieka związany z utrzymaniem prawidłowego stanu zdrowia. W kardiologii tematyka ta jest bardzo ważna, gdyż stopień posiadanej wiedzy, w powiązaniu ze spójnością, ma istotny wpływ na polepszenie jakości życia pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, u których wykonano zabieg angioplastyki naczyń wieńcowych.
Celem pracy było określenie wpływu poziomu poczucia koherencji (SOC) na stopień posiadanej wiedzy o schorzeniu u osób po angioplastyce naczyń wieńcowych w stabilnej chorobie wieńcowej, jako wyznacznika w powrocie do optymalnego stanu zdrowia. Materiał i metody. Badania przeprowadzono wśród 120 pacjentów Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej z Pracownią Hemodynamiki 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy. Poczucie koherencji oceniono za pomocą kwestionariusza SOC-29 autorstwa Aarona Antonovsky’ego, a pomiar posiadanej wiedzy w zakresie stabilnej choroby wieńcowej za pomocą ankietą skonstruowanej przez autorów niniejszej pracy.
Wyniki. Badani różnili się pod względem SOC i jego składowych odniesionymi do stanu posiadanej wiedzy na temat stabilnej choroby wieńcowej. Uzyskali przeciętny wynik SOC i poziomu wiedzy na temat schorzenia. Wyższe wyniki odnotowano w zakresie poczucia zrozumiałości. W przypadku zaradności i sensowności wykazano istotność statystyczną. Im wyższy był poziom wiedzy, tym wyższe było zarówno poczucie zaradności, jak i sensowności. Czas trwania choroby pozostawał w istotnym związku z poziomem wiedzy badanych. Im dłużej chorowali, tym większy był poziom ich wiedzy na temat własnego schorzenia.
Wnioski. Konieczna jest psychoedukacja pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową; dzięki zdobytej wiedzy na temat zmiany stylu życia mogą uzyskać kontrolę nad terapią i uzyskać trwałe efekty w uzyskaniu optymalnego stanu zdrowia.
Słowa kluczowe: poczucie koherencji (SOC)edukacjastabilna choroba wieńcowaprzezskórna angioplastyka naczyń wieńcowych