English Polski
Tom 9, Nr 3 (2014)
Młoda kardiologia
Opublikowany online: 2014-09-19

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 780
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1237
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Upośledzona funkcja nerek u hospitalizowanych chorych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2*

Paweł Salwa, Iwona Gorczyca-Michta, Maciej Kluk, Katarzyna Dziubek, Ewa Tomasik, Barbara Sosnowska-Pasiarska, Alicja Stępień-Wałek, Beata Wożakowska-Kapłon
Folia Cardiologica 2014;9(3):238-244.

Streszczenie

Wstęp. Chorzy z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 stanowią populację o szczególnie wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym. Współistnienie tych dwóch chorób sprzyja rozwojowi przewlekłej choroby nerek. Celem pracy jest ocena funkcji nerek u chorych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 z uwzględnieniem czynników ryzyka sercowo-naczyniowego oraz chorób współistniejących.

Materiał i metody. Przeprowadzono retrospektywną analizę dokumentacji pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 hospitalizowanych w latach 2009–2010 na referencyjnym oddziale kardiologii. W badanej grupie oceniono filtrację kłębuszkową (GFR). Oceniono częstość występowania między innymi migotania przedsionków, choroby niedokrwiennej serca, hiperurykemii i przewlekłej niewydolności serca w grupie chorych z prawidłową i zaburzoną czynnością nerek.

Wyniki. Analizie poddano dokumentację 635 pacjentów spełniających kryteria włączenia do badania. U 56,2% (n = 357) spośród chorych z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2 stwierdzono GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2. U chorych z upośledzoną funkcją nerek istotnie statystycznie częściej rozpoznawano migotanie przedsionków niż w grupie z prawidłowym przesączaniem kłębuszkowym (142 v. 52 osób; p < 0,0001). Nie stwierdzono istotnych statystycznie różnic między grupami w zakresie częstości występowania zaburzeń lipidowych, wcześniejszego udaru mózgu lub zawału serca. Istotnie statystycznie częściej w grupie chorych z GFR poniżej 60 ml/min/1,73 m2 obserwowano zaawansowane stadium niewydolności serca (III i IV klasa wg NYHA). Grupa pacjentów ze zmniejszonym przesączaniem kłębuszkowym charakteryzowała się częstszym występowaniem hiperurykemii (p = 0,0001).

Wnioski.

1) W grupie chorych z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 upośledzoną funkcję nerek stwierdzono u 56,2% pacjentów.

2) W populacji pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 oraz upośledzoną funkcją nerek częściej występuje migotanie przedsionków niż u osób z prawidłowym GFR.

3) U chorych z przesączaniem kłębuszkowym poniżej 60 ml/min/1,73 m2 częściej obserwuje się hiperurykemię niż w grupie z prawidłową filtracją kłębuszkową.

4) W populacji z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2 u chorych z zaburzoną czynnością nerek częściej niż u pacjentów z prawidłowym przesączaniem kłębuszkowym występują zaawansowane stadia niewydolności serca (III i IV wg NYHA).

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF (angielski) Pobierz plik PDF