English Polski
Tom 9, Nr 3 (2014)
Młoda kardiologia
Opublikowany online: 2014-09-19

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1299
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1674
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Zastosowanie angiografii tomografii komputerowej u dzieci z koarktacją aorty — doświadczenia własne

Lidia Strzelczuk-Judka, Katarzyna Jończyk-Potoczna, Bartłomiej Mroziński, Wojciech Mrówczyński
Folia Cardiologica 2014;9(3):228-236.

Streszczenie

Wstęp. Koarktacja aorty (CoA) jest wadą wrodzoną polegająca na zwężeniu aorty w miejscu cieśni. Angiografia tomografii komputerowej (angio-CT) odgrywa znaczącą rolę w obrazowaniu patologii aorty u dzieci. Jako metoda nieinwazyjna angio-CT w połączeniu z echokardiografią serca jest coraz powszechniej stosowana do precyzyjnej oceny patologii serca i dużych naczyń. Celem pracy jest ocena zastosowania angio-CT u dzieci z niejednoznacznym rozpoznaniem echokardiograficznym CoA lub u pacjentów przed korekcją wad łuku aorty oraz porównanie zgodności pomiarów średnic aorty uzyskanych w badaniu CT i echokardiograficznym.

Materiał i metody. Materiał obejmuje ocenę retrospektywną badań angio-CT wykonanych u 37 dzieci z podejrzeniem CoA, porównanie wyników pomiaru aorty uzyskanych w angio-CT i badaniu echokardiograficznym. U wszystkich pacjentów na podstawie danych z protokołu badania CT oszacowano pochłoniętą dawkę skuteczną.

Wyniki. U 26 dzieci rozpoznano CoA w badaniu angio-CT, u 5 dzieci rozpoznano prostą CoA, u 21 dzieci zaś rozpoznano złożoną CoA z występowaniem wad dodatkowych. W ocenie narządów klatki piersiowej rozpoznano wiele dodatkowych patologii. Analiza statystyczna wykazała zgodność obu metod obrazowania użytych do pomiarów aorty. Średnia dawka skuteczna wyniosła 7,5 mSv.

Wnioski. Angio-CT jest metodą dokładnie obrazującą patologie aorty u dzieci i ważnym narzędziem diagnostycznym. Badanie echokardiograficzne to nadal podstawowe narzędzie do diagnostyki obrazowej CoA, jednakże — zwłaszcza w przypadku starszych pacjentów — ma ono swoje ograniczenia. Narażenie na promieniowanie jonizujące w badaniu angio-CT skłania do szczególnego rozważenia wskazań do badania.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF (angielski) Pobierz plik PDF