English Polski
Tom 9, Nr 3 (2014)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2014-09-19

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1023
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1082
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Jakość życia pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym po przezskórnej interwencji wieńcowej — różnice płci

Beata Jankowska-Polanska, Izabella Uchmanowicz, Krzysztof Dudek, Leszek Sokalski, Krystyna Łoboz-Grudzień
Folia Cardiologica 2014;9(3):213-226.

Streszczenie

Wstęp. Niewiele jest publikacji, w których dokonuje się analizy porównawczej wczesnej i odległej jakości życia (QoL) zależnie od płci w ostrym zespole wieńcowym (ACS) oraz analizuje wyznaczniki odległej QoL. Autorzy postawili hipotezę, że kobiety po ACS leczone z zastosowaniem przezskórnej interwencji wieńcowej (PCI) charakteryzują gorsze wyniki odległej QoL. Celem pracy było zbadanie dynamiki zmian jakości życia po 6 miesiącach od PCI zależnie od płci oraz identyfikacja predyktorów (baseline) socjodemograficznych i klinicznych, które mogą wpływać na odległą QoL chorych hospitalizowanychz powodu ACS, poddawanych zabiegom angioplastyki wieńcowej.

Materiał i metody. Badania przeprowadzono u 140 pacjentów (70 kobiet, 70 mężczyzn) hospitalizowanych z powodu ACS poddawanych zabiegom PCI. Chorych podzielono na dwie grupy: grupę I (n = 70) — kobiety z ACS bez uniesienia ST (NSTEMI; n = 14) i z uniesieniem ST (STEMI; n = 56), grupę II (n = 70) — mężczyzn w wieku 32–95 lat (śr. wieku 59,2) z ACS bez uniesienia ST (NSTEMI; n = 9) i z uniesieniem ST (STEMI; n = 61). Jakość życia oceniano dwukrotnie (w pierwszym tygodniu po ACS i 6 miesięcy później) za pomocą kwestionariusza SF-36.

Wyniki. W porównaniu z mężczyznami u kobiet ocena jakości życia w wymiarze fizycznym (PCS) i psychicznym (MCS) była znacząco niższa zarówno w ocenie wyjściowej, jak i follow-up. W analizie jednoczynnikowej niższe wyniki odległej QoL w domenie PCS dotyczyły kobiet, osób powyżej 70. roku życia, nieaktywnych fizycznie, niepalących, na emeryturze i z rozpoznanymi objawami depresji. Z kolei w domenie MCS w analizie jednoczynnikowej nie zanotowano istotnego wpływu analizowanych zmiennych na QoL. W analizie wieloczynnikowej za istotne statystycznie predyktory QoL w domenach PCS i MCS w badaniu follow-up uznano płeć żeńską i wiek ponad 70 lat. Dodatkowo stan cywilny i depresja były predyktorami negatywnie wpływającymi na QoL w domenie PCS.

Wnioski. Wśród chorych z ACS kobiety cechowała niższa QoL niż badanych mężczyzn, zarówno w badaniu wyjściowym, jak i obserwacji follow-up. Obie badane grupy wykazały poprawę QoL w domenie PCS w badaniu follow-up, ale w domenie MCS poprawa ta dotyczyła jedynie badanych kobiet. Istotnym statystycznie predyktorem wpływającym na QoL6 miesięcy po PCI były płeć żeńska, wiek i stan cywilny.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF (angielski) Pobierz plik PDF