Tom 6, Nr 4 (1999)
Praca badawcza (oryginalna)
Opublikowany online: 2000-03-09
Angiograficzna i ultrasonograficzna ocena ilościowa światła tętnic wieńcowych. Porównywanie metod
Folia Cardiologica Excerpta 1999;6(4):376-387.
Streszczenie
Cel pracy: Porównawcza ocena ilościowa światła tętnic wieńcowych przy zastosowaniu dwóch metod: angiografii ilościowej (QCA) i ultrasonografii wewnątrznaczyniowej (IVUS).
Materiał i metody: Badanie IVUS oraz QCA wykonano u 127 chorych. Porównawczą analizę ilościową przeprowadzono w pięciu grupach segmentów tętnic wieńcowych: 1. segmenty bez zwężeń widocznych w angiografii — N (n = 135), 2. segmenty ze zmianami miażdżycowymi powodującymi zwężenia < 50% wymiaru poprzecznego naczynia — L (n = 99), 3. segmenty po PTCA — P (n = 55), 4. segmenty po DCA — D (n = 33), 5. segmenty po wszczepieniu stentu — S (n = 55).
Wyniki: W segmentach N oraz L średnie wyniki oceny ilościowej światła naczynia wykonanej za pomocą QCA oraz IVUS nie różniły się istotnie, natomiast w segmentach po zabiegach rewaskularyzacyjnych (P, D, S) pomiary angiograficzne były znamiennie wyższe od odpowiednich pomiarów w IVUS. Największe różnice odnotowano w segmentach D — po aterektomii kierunkowej, a najmniejsze w segmentach S — po wszczepieniu stentu. Wartości minimalne pomiarów światła w segmentach N i L były istotnie mniejsze w QCA w porównaniu z IVUS, natomiast porównanie wartości maksymalnych pomiarów światła w tych segmentach dało odwrotne wyniki. W segmentach P, D i S zarówno wartości minimalne, jak i maksymalne angiograficznych pomiarów światła były wyższe od odpowiednich pomiarów ultrasonograficznych.
Wnioski: 1. W nieleczonych segmentach tętnic wieńcowych (segmenty N i L) wyniki angiograficznej i ultrasonograficznej oceny światła cechowała znacznie wyższa zgodność niż w segmentach po zabiegach rewaskularyzacyjnych (segmenty P, D, S). 2. Zapewne nierówny obrys przekroju światła tętnicy, tak po angioplastyce jak i po aterektomii, jest przyczyną częstego zawyżania mierzonej angiograficznie wielkości światła naczynia w tych segmentach, w porównaniu z wynikami pomiarów ultrasonograficznych. 3. Najbardziej prawdopodobnym uzasadnieniem wyższych wyników angiograficznych pomiarów światła tętnicy bezpośrednio po wszczepieniu stentu jest detekcja cienia stentu przez aparat do QCA.