English Polski
Tom 9, Nr 5 (2002)
Opis przypadku
Opublikowany online: 2002-10-03

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 504
Wyświetlenia/pobrania artykułu 676
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ablacja prądem o wysokiej częstotliwości u pacjentki ze skorygowanym przełożeniem wielkich naczyń i utajonym zespołem preekscytacji

Radosław Lenarczyk, Zbigniew Kalarus, Oskar Kowalski i Andrzej Mrówka
Folia Cardiologica Excerpta 2002;9(5):465-473.

Streszczenie

Skorygowane przełożenie wielkich naczyń (ccTGA) jest rzadką anomalią rozwojową pierwotnej cewy sercowej. W części przypadków wada współistnieje z zaburzeniami rytmu i przewodzenia.
Autorzy prezentują przypadek 30-letniej pacjentki ze zdiagnozowanym w dzieciństwie ccTGA oraz objawowymi częstoskurczami z wąskimi zespołami komorowymi, u której stwierdzono obecność utajonego zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a z lewostronną lokalizacją drogi dodatkowego przewodzenia przedsionkowo-komorowego. Podjęta w czasie poprzedniej hospitalizacji próba ablacji prądem o wysokiej częstotliwości (RFCA) nie powiodła się ze względu na nieskuteczną próbę nakłucia transseptalnego. U chorej wykonano drugą sesję ablacji, usuwając drogę dodatkową z dostępu wstecznego.
Autorzy konkludują, że u chorych z ccTGA i zespołem Wolffa-Parkinsona-White’a ablacja RF jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia. Ze względu na zmienioną anatomię przedsionków u chorych z drogami lewostronnymi preferowaną metodą jest ablacja z dostępu wstecznego.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF