English Polski
Tom 6, Nr 3 (2011)
Młoda kardiologia
Opublikowany online: 2011-09-07

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1077
Wyświetlenia/pobrania artykułu 5665
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wirtualna histologia — nowoczesna metoda oceny tętnic wieńcowych

Bartłomiej Bartoszek, Mateusz Mościński, Tomasz Niklewski, Bożena Szyguła-Jurkiewicz, Andrzej Lekston
Folia Cardiologica Excerpta 2011;6(3):203-209.

Streszczenie

Wraz z postępem technik kardiologii interwencyjnej oraz poznaniem szczegółowego patomechanizmu ostrych incydentów wieńcowych ważną informacją dla kardiologa interwencyjnego stała się ocena morfologii blaszki miażdżycowej. Narzędziem diagnostycznym, które pozwala uwidocznić w warunkach klinicznych ściany tętnic oraz patologiczne struktury w ich obrębie, jest ultrasonografia wewnątrznaczyniowa (IVUS).
W ostatnich latach wprowadzono do diagnostyki cewniki z głowicami ultrasonograficznymi i oprogramowaniem wirtualnej histologii (VH). Wirtualna histologia jest zaawansowaną metodą obrazowania, która umożliwia tworzenie map tkankowych oraz klasyfikację poszczególnych typów zmian na podstawie ich budowy. Na podstawie badań z użyciem VH zmodyfikowano klasyfikację American Heart Association dotyczącą zmian w śródbłonku. Określenie składników blaszki miażdżycowej jest istotne w ocenie ryzyka, wyborze optymalnej metody zaopatrzenia mechanicznego oraz sposobie leczenia farmakologicznego pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Wirtualna histologia umożliwia szczegółową ocenę naczyń wieńcowych i obwodowych, a tym samym progresję choroby. Jest również jedyną metodą, która dzięki analizie ściany naczynia pozwala na diagnostykę różnicową waskulopatii naczyń wieńcowych i natywnej miażdżycy u pacjentów po przeszczepie serca.
Ultrasonografia wewnątrznaczyniowa z oprogramowaniem wirtualnej histologii przeprowadzane przez doświadczonych operatorów są bezpieczne, nie przedłużają istotnie badania i nie niosą znamiennie wyższego ryzyka niż standardowe procedury inwazyjne, takie jak angiografia wieńcowa.
(Folia Cardiologica Excerpta 2011; 6, 3: 203–209)

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF