Vol 65, No 2 (2014)
Letter to Readers
Published online: 2014-05-07

open access

Page views 3483
Article views/downloads 4651
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Endokrynologia Polska 2/2014-Szanowne Koleżanki i Koledzy, Drodzy Czytelnicy,

LIST DO CZYTELNIKÓW/LETTER TO READERS

Szanowne Koleżanki i Koledzy, Drodzy Czytelnicy,

Aktualny numer naszego pisma ukazuje się w przeddzień organizowanego po raz pierwszy w Polsce Europejskiego Kongresu Endokrynologicznego, który odbędzie się w pierwszych dniach maja we Wrocławiu. W natłoku przygotowań do tego niezwykle ważnego, nie tylko dla polskiej endokrynologii wydarzenia, przedstawiamy wybór prac, który będzie również źródłem ważnych informacji, wartych do wykorzystania w naszej codziennej działalności.

Poczet Prac oryginalnych otwierają doniesienia związane z zagadnieniami diabetologicznymi. Zespół ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawia pionierskie badanie dotyczące wpływu inhibitorów DPP-4 stosowanych u chorych z cukrzycą na subpopulacje limfocytów. Na podstawie tych wstępnych informacji wydaje się, że leki te nie wykazują istotnego wpływu klinicznego w zakresie regulacji limfocytów T.

Kolejna praca Autorów z Krakowa i Łodzi dotyczy dzieci chorujących na cukrzycę typu 1. Celem tego wieloletniego, prospektywnego badania była ocena historii naturalnej i czynników ryzyka rozwoju mikroalbuminurii. Na podstawie tej analizy wydaje się, że czynnikami najbardziej sprzyjającymi do pojawienia się mikroalbuminurii są gorsza kontrola glikemii oraz jej duża zmienność w grupie badanych dzieci.

Z kolei praca Autorów z Turcji, z kilku ośrodków w Ankarze, dotyczy wpływu polimorfizmu genu kalpainy-10 na rozwój cukrzycy typu 2 w populacji tureckiej. W badaniu wykazano, że haplotyp 121 oraz kombinacja innych haplotypów w genie kodującym kalpainę-10 wiążą się z rozwojem cukrzycy typu 2.

Następna praca, pochodząca z Chin, z Uniwersytetu w Nanjing, podsumowuje 2-letnią obserwację grupy kobiet z osteoporozą pomenopauzalną leczonych kwasem zolendronowym. Badanie potwierdziło skuteczność stosowania tego leku, zarówno w zakresie poprawy stanu kośćca, jak i jakości życia.

Niedobór witaminy D i jej negatywny wpływ na stan zdrowia były i są wykazywane na całym świecie. Niewiele jest danych mówiących o stanie zaopatrzenia w witaminę D osób dorosłych w populacji polskiej. Tym razem Badacze z ośrodka w Gdańsku przedstawiają Czytelnikom badania dotyczące osób z północnej Polski. Średnie stężenie 25(OH)D we krwi wynosiło w tej grupie jedynie 14,3 ng/ml, a jej niedobór dotyczył aż 84% badanych.

Duże walory dydaktyczne i praktyczne wykazuje praca pochodząca z Kliniki Endokrynologii z Poznania, próbująca odpowiedzieć na pytanie, jak typować guzy do biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej w wolu wieloguzkowym przy użyciu konwencjonalnej ultrasonografii oraz przy użyciu elastografii.

W kolejnej pracy związanej z badaniami obrazowymi Autorzy z Warszawy prezentują bardzo ciekawe doniesienie wstępne dotyczące zastosowania elastografii w diagnostyce guzów nadnerczy.

Ostatnią z prac oryginalnych prezentowanych w bieżącym numerze „Endokrynologii Polskiej” jest praca doświadczalna przeprowadzona na modelu zwierzęcym przez zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Autorzy przedstawili wyniki badania, w którym oceniali czy cAMP pośredniczy we wpływie melatoniny na czynność wydzielniczą neuronów wazopresynergicznych i/lub oksytocynergicznych na wywołane stosowaniem forskoliny uwalnianie wazopresyny i oksycotyny z układu podwzgórze–przysadka.

W Pracy poglądowej Autorzy również z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przedstawili przegląd piśmiennictwa dotyczącej związku między adipokinami i cukrzycą ciążową (GDM) oraz wyjaśnienie ich roli w patofizjologii GDM.

W Opisie przypadków w bieżącym numerze „Endokrynologii Polskiej” przedstawiono opis skutecznego leczenia neurochirurgicznego przeprowadzonego u 59-letniego mężczyzny z współwystępowaniem nietypowego guza przysadki wydzielającego TSH oraz chorującego na bezobjawową postać przewlekłej białaczki limfatycznej.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na przedstawiona w dziale Szkolenie podyplomowe pracę, w której autorzy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu szeroko prezentują bieżące piśmiennictwo oraz omawiają aktualne poglądy na potencjalną rolę cytokin i mechanizmów immunologicznych w patogenezie autoimmunologicznej choroby tarczycy (AITD).

Mamy nadzieję, że lektura obecnego numeru „Endokrynologii Polskiej” okaże się interesującą i przydatną. Życzymy też Państwu owocnych obrad w czasie europejskiego kongresu i niezapomnianych wrażeń z wiosennego Wrocławia.

W imieniu Redakcji

Beata Kos-Kudła