Vol 4, No 4 (2015)
Editorial
Published online: 2015-10-16

open access

Page views 386
Article views/downloads 906
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Diabetologia Kliniczna 4 2015-2

 

Głos zarządu

klupa.jpg 

Szanowni Państwo

 

Od lat moja aktywność kliniczna i naukowa koncentruje się wokół zagadnień związanych z leczeniem cukrzycy typu 1, szczególnie opartym na zaawansowanych technologiach, takich jak osobiste pompy insulinowe czy systemy ciągłego monitorowania glikemii.

Zagadnieniami przede wszystkim z tego zakresu zajmuję się także w ramach prac w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Przypadł mi w udziale zaszczyt koordynacji prac nad „Szkołą Pompową” — inicjatywą, której efektem ma być standaryzacja zasad leczenia z zastosowaniem osobistych pomp insulinowych. Cały cykl szkolenia trwa około roku, rozpoczyna się i kończy kursami, odpowiednio otwierającym i podsumowującym, kluczowym chyba jednak elementem edukacji są staże w ośrodkach referencyjnych, wyspecjalizowanych w terapii „pompowej”. Egzamin końcowy dla pierwszej grupy uczestników kursu odbędzie się w styczniu 2016 roku.

Jedną z najważniejszych inicjatyw, jakich się podjąłem w ostatnich latach, przynajmniej z mojego punktu widzenia, jest akcja „5000 metrów nad poziomem cukru”. W grupie niemal 30 osób z cukrzycą typu 1 pokonujemy coraz wyższe góry, często w ekstremalnych warunkach pogodowych, naszym celem jest przekroczenie w przyszłym roku bariery 5000 metrów n.p.m. Relacje z dwóch spośród trzech dotąd odbytych wypraw wraz z założeniami akcji znajdziecie Państwo na łamach „Diabetologii Klinicznej”. O unikalnym charakterze tej inicjatywy decyduje fakt, iż biorą w niej udział osoby o bardzo różnym wyjściowym poziomie aktywności fizycznej, prócz osób biegających ultramaratony mamy w naszym zespole osoby aktywne przeciętnie. Zapewne nie wszystkie z nich osiągną wysokość 5000 metrów, ale wszystkie podzielą się swoimi doświadczeniami z jednoczesnych zmagań z wysoką górą i chorobą. Zachęcam Państwa gorąco do odwiedzania naszej strony (https://www.facebook.com/pages/5000-mnp-cukru/330170583818459) i do jej „zalajkowania” — pomoże nam to w poszukiwaniu sponsorów.

Chciałbym wreszcie zasygnalizować Państwu moje zaangażowanie w działania na rzecz zwiększenia środków płynących z Unii Europejskiej (EU — European Union) na badania naukowe związane z cukrzycą. W ubiegłym roku zostałem powołany przez European Association for the Study of Diabetes (EASD) do Komisji EASD-EU. Spotykamy się z przedstawicielami różnych organizacji medycznych, europosłami, członkami kluczowych komisji w ramach Parlamentu Europejskiego, przekonując ich o konieczności zwiększenia nakładów na diabetologię. Aktualnie uczestniczę w przygotowaniu dokumentu będącego krytycznym stanowiskiem EASD w sprawie sposobu dystrybucji środków w ramach programu Horyzont 2020.

Na koniec chciałbym Państwa gorąco zachęcić do współpracy. Jeżeli macie Państwo jakieś pomysły dotyczące tematów pozostających w zakresie moich kompetencji, jestem otwarty na współpracę.

 

Dr hab. Tomasz Klupa, prof. UJ

Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego