Vol 12, No 6 (2011): Practical Diabetology
Research paper
Published online: 2012-02-07

open access

Page views 1022
Article views/downloads 3669
Get Citation

Connect on Social Media

Connect on Social Media

Rola wsparcia a poziom poczucia koherencji w zmaganiu się z cukrzycą typu 2

Krystyna Kurowska, Dorota Rusińska
Diabetologia Praktyczna 2011;12(6):216-222.

Abstract


WSTĘP. Czynnikiem wpływającym na umiejętność pokonywania trudnych sytuacji związanych z chorobą oraz radzeniem sobie ze stresem jest poczucie koherencji (SOC), które wyjaśnia związek wsparcia ze zdrowiem. Wysokie SOC daje wiarę w sens życia, jego uporządkowanie oraz przewidywalność, co sprawia, że człowiek chce być zdrowy i sprawnie funkcjonować. Zasobem zewnętrznym mającym wpływ na stan zdrowia jest wsparcie społeczne.
Celem niniejszej pracy było określenie związku pomiędzy poziomem poczucia koherencji a zakresem otrzymywanego wsparcia jako predyktorów powrotu do optymalnego stanu zdrowia.
MATERIAŁ I METODY. Badania przeprowadzono wśród 75 pacjentów leczących się w Klinice Endokrynologii i Diabetologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy oraz na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Pałuckim Centrum Zdrowia w Żninie. Poczucie koherencji oceniono za pomocą kwestionariusza Antonovsky’ego SOC-29, a pomiar wsparcia społecznego — skalą Kmiecik-Baran.
WYNIKI. Osoby z rozpoznaną cukrzycą typu 2 różniły się między sobą poczuciem zaradności i zmienna ta korelowała z otrzymywanym wsparciem informacyjnym. Badani otrzymujący znaczące wsparcie informacyjne cieszyli się lepszą jakością życia bez powikłań cukrzycy i poczucia uzależnienia od osób trzecich.
WNIOSKI. Otrzymane wyniki pomocne mogą być w prowadzeniu edukacji i adaptacji do choroby osób z rozpoznaną cukrzycą typu 2 oraz ich rodzin. Niezbędny zakres informacji pozwoli się cieszyć lepszym stanem zdrowia. (Diabet. Prakt. 2011; 12, 6: 216–222)

Article available in PDF format

View PDF Download PDF file