English Polski
Tom 15, Nr 2 (2013)
Prace poglądowe
Opublikowany online: 2014-09-23

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 786
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3141
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Powikłania urologiczne po przeszczepieniu nerki

Anna Stańczyk, Robert Król, Jacek Klimunt, Aureliusz Kolonko, Lech Cierpka
Chirurgia Polska 2013;15(2):110-117.

Streszczenie

Przeszczepianie nerek od ponad 60 lat jest uznaną metodą leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Zmieniła się technika chirurgiczna, metody doboru biorcy i dawcy, leki immunosupresyjne. Obecnie roczne przeżycie chorego i przeszczepu wynosi odpowiednio około 93% i 91%, a pięcioletnie odpowiednio 91% i 77%. Z przeszczepianiem nerek związane jest występowanie powikłań chirurgicznych, które mogą doprowadzić do niewydolności graftu i zgonu biorcy. Wśród nich dominują powikłania urologiczne, a częstość kształtuje się na poziomie 2–20%.
Wraz z rozwojem nowych technik diagnostycznych i terapeutycznych zmienia się sposób postępowania w przypadku podejrzenia powikłań urologicznych, leczenie operacyjne w większości zostało zastąpione technikami endoskopowymi, a tylko w skrajnych przypadkach konieczne jest usunięcie nerki przeszczepionej.
Celem tego artykułu jest analiza i podsumowanie aktualnych doniesień dotyczących powikłań urologicznych po przeszczepieniu nerki (KTx) u dorosłych. Zagadnienie to wydaje się być szczególnie istotne z powodu coraz większej liczby transplantacji nerek w Polsce, przy jednocześnie skąpych doniesieniach w piśmiennictwie polskim na temat nowych standardów diagnostycznych i leczniczych w przypadku wystąpienia powikłań urologicznych po przeszczepieniu nerki.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF