English Polski
Tom 6, Nr 1 (2004)
Opublikowany online: 2004-03-16

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 717
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2096
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Porównanie wczesnych i odległych wyników leczenia przepuklin pachwinowych wybranymi metodami operacyjnymi

Zbigniew Pasieka, Maciej Amsolik, Michał Kusiński, Krzysztof Kuzdak
Chirurgia Polska 2004;6(1):19-25.

Streszczenie

Wstęp: Operacje przepuklin pachwinowych są najczęściej wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi. W ostatnich latach obserwuje się stały rozwój stosowanych metod i technik operacyjnych oraz istotną zmianę jakościową wprowadzanych materiałów. W operacjach przepuklin brzusznych coraz częściej stosuje się techniki beznapięciowe i laparoskopowe. Różnorodność technik wiąże się z problemem właściwego doboru metody operacyjnej. Celem pracy jest ocena wyników leczenia przepuklin pachwinowych przy użyciu różnych technik operacyjnych u 776 chorych.
Materiał i metody: Operacje przepuklin pachwinowych (638 operacji napięciowych, 106 beznapięciowych i 32 laparoskopowe) przeanalizowano pod względem czasu trwania operacji, czasu hospitalizacji, wczesnych powikłań pooperacyjnych, liczby nawrotów, akceptacji przez chorego i czasu powrotu do pełnej sprawności fizycznej.
Wyniki: Wykazano, że najkrótszy średni czas hospitalizacji, najmniej powikłań i brak nawrotów obserwuje się po zastosowaniu beznapięciowej metody prolen hernia system (PHS) - jest ona najlepiej akceptowana przez chorych i gwarantuje szybki powrót do pełnej sprawności.
Wnioski: Na podstawie analizy wyników badań własnych autorzy niniejszej pracy uważają, że metodą preferowaną w operacjach przepuklin pachwinowych jest metoda beznapięciowa, chociaż pozostałe techniki nadal znajdują zastosowanie w wybranych przypadkach.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF