English Polski
Tom 6, Nr 3 (2004)
Opublikowany online: 2004-10-04

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1580
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1573
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena odległych wyników leczenia proksymalnej zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Alfred Jerzy Meissner, Wojciech Jaśkowiak, Jacek Proniewski, Andrzej Misiak, Sławomir Wisławski, Adam Wiszniewski
Chirurgia Polska 2004;6(3):165-174.

Streszczenie

Wstęp: Przewlekła niewydolność żylna jest następstwem zakrzepicy żył głębokich (DVT). Heparyny drobnocząsteczkowe (LMWH) są obecnie lekami z wyboru w leczeniu zakrzepicy żył głębokich. Leczenie heparyną nie powoduje jednak udrożnienia światła naczynia, zapobiega jedynie narastaniu skrzepliny w kierunku obwodowym i dogłowowym. Celem pracy była ocena odległych wyników leczenia zakrzepicy żył głębokich na podstawie badań klinicznych i ultrasonograficznych układu żylnego w okresie 2–10 lat po leczeniu heparyną proksymalnej zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych.
Materiał i metody: Badaniem objęto 60 chorych, u których z powodu proksymalnej zakrzepicy żylnej stosowano heparyny drobnocząsteczkowe w dawkach terapeutycznych. Przeciętny okres trwania objawów zakrzepicy żylnej do rozpoczęcia leczenia wynosił 12,5 dnia. Wtórną profilaktykę przeciwzakrzepową prowadzono, podając doustnie antykoagulanty przez co najmniej 6 miesięcy. Aby porównać objawy podmiotowe i przedmiotowe zakrzepicy żył głębokich i przewlekłej niewydolności żylnej przed leczeniem heparyną i w okresie 2-10 lat po nim, opracowano i zastosowano ankietę z punktacją liczbową objawów klinicznych. U wszystkich chorych rozpoznanie kliniczne zakrzepicy żył głębokich potwierdzono za pomocą badania ultrasonograficznego, które ponownie wykonano w czasie odległego badania klinicznego.
Wyniki: Suma punktów przyporządkowanych objawom podmiotowym podawanym przez chorych przed leczeniem heparyną wynosiła 172, a w okresie obserwacji odległej - 171. Suma punktów objawów przedmiotowych przed leczeniem wynosiła 248, a w odległym okresie obserwacji zmniejszyła się do 130 (p < 0,05). W badaniu USG przed rozpoczęciem leczenia u wszystkich chorych stwierdzono poszerzenie żył i dodatnią próbę uciskową oraz obrzęk tkanki podskórnej. Całkowitą niedrożność żył głębokich opisano w 87,9%, natomiast częściową niedrożność z przyściennymi kanałami przepływu w 12,1%. W okresie 2–10 lat po leczeniu w dopplerowskim badaniu USG u 45 chorych (75%) wykazano częściową rekanalizację lub odcinkową niedrożność, a jedynie u 15 chorych (25%) stwierdzono całkowite udrożnienie światła segmentów żylnych zajętych procesem zakrzepowym. Obecność refluksu w układzie żylnym zaobserwowano u 50 chorych (83,3%).
Wnioski: Z przeprowadzonych badań wynika, że u większości chorych z przebytą zakrzepicą żył głębokich leczonych heparyną drobnocząsteczkową stwierdza się nieprawidłowy przepływ krwi w naczyniach żylnych spowodowany zniszczeniem zastawek lub ściany żył. Najczęściej obserwowanym objawem patologii żylnej, związanym z przebytą zakrzepicą żylną, jest refluks w badaniu USG Doppler oraz obrzęk w badaniu klinicznym. Należy sądzić, że jedną z przyczyn niepomyślnego wyniku leczenia jest zbyt późne rozpoznanie zakrzepicy żył głębokich i odroczenie wdrożenia leczenia antykoagulacyjnego.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF