English Polski
Tom 6, Nr 3 (2004)
Opublikowany online: 2004-10-04

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1137
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1714
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Powikłania okołooperacyjne wewnątrznaczyniowego leczenia tętniaków aorty brzusznej

Piotr Szopiński, Jarosław Iwanowski, Eliza Pleban, Witold Woźniak, Wojciech Noszczyk
Chirurgia Polska 2004;6(3):139-146.

Streszczenie

Wstęp: Celem pracy było omówienie i ocena powikłań okołooperacyjnych, które wystąpiły u chorych poddanych zabiegom wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia tętniaków aorty brzusznej.
Materiał i metody: W latach 2002-2004 metodą wewnątrznaczyniową zoperowano 26 chorych z tętniakami aorty brzusznej. Dwa z nich były pęknięte. Wszystkich chorych zdyskwalifikowano z klasycznej operacji naczyniowej ze względu na choroby współistniejące. W 18 przypadkach użyto protez Zenith (w tym jednej fenestrowanej), w 4 przypadkach protez Endologix, w 2 Medtronic, w pozostałych Excluder (1) i Fortron (1).
Wyniki: Nie odnotowano zgonu ani konieczności konwersji do metody otwartej połączonej z usunięciem wszczepionej protezy. U 9 chorych wystąpiły powikłania okołooperacyjne: 3 przecieki (2 typu II, i 1 typu I), po jednym przypadku uszkodzenia tętnicy biodrowej, zakrzepu stent-graftu, zaklinowania się cewnika balonowego we wnętrzu protezy w czasie próby wyprostowania i poszerzenia jej odnogi oraz trzy krwiaki w pachwinie. Pacjentkę z przeciekiem typu I i chorego z uszkodzeniem tętnicy biodrowej leczono wewnątrznaczyniowo, natomiast chorych z zakrzepem protezy i pozostawionym ciałem obcym operowano. Krwiaki w pachwinie ewakuowano i w każdym przypadku założono dodatkowe szwy na tętnice.
Wnioski: Dzięki zastosowaniu nowych sposobów zaopatrywania tętniaków aorty brzusznej zmniejszyło się ryzyko zgonów z tego powodu, szczególnie u chorych z grupy wysokiego ryzyka. Nie udało się jednak wyeliminować całkowicie możliwości wystąpienia powikłań. W przypadku ich wystąpienia ścisła współpraca między chirurgiem naczyniowym i radiologiem oraz doświadczenie zespołu są pomocne w szybkim rozpoznaniu rodzaju powikłania i wyborze właściwej metody leczenia. Przezskórne metody leczenia takich powikłań są możliwe, będąc prawdopodobnie najlepszym sposobem postępowania.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF