English Polski
Tom 7, Nr 1 (2005)
Opublikowany online: 2005-05-06

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2982
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1467
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Endowaskularne leczenie zwężenia tętnicy szyjnej wewnętrznej - ocena wczesnych wyników na podstawie doświadczeń własnych

Wacław Kuczmik, Damian Ziaja, Jacek Kostyra, Arkadiusz Leszczyna, Grzegorz Biolik, Tomasz Ludyga, Tomasz Orawczyk, Teresa Kowalewska-Twardela, Arkadiusz Krupowies, Bartosz Wnuk, Andrzej Ochała, Daria Wziątek-Kuczmik, Krzysztof Ziaja
Chirurgia Polska 2005;7(1):19-26.

Streszczenie

Wstęp: W pracy przedstawiono i omówiono okołooperacyjne wyniki endowaskularnego leczenia krytycznych zwężeń tętnicy szyjnej. Wskazano na szczególną użyteczność tej metody u chorych wysokiego ryzyka. Celem pracy była ocena wczesnych wyników angioplastyki i implantacji stentów w leczeniu krytycznego zwężenia tętnicy szyjnej wewnętrznej.
Materiał i metody: W okresie od stycznia 2001 roku do września 2004 roku w Klinice Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach wykonano 131 zabiegów endowaskularnego poszerzenia tętnicy szyjnej wewnętrznej z implantacją stentu. Podczas zabiegu poszerzano tylko jedną tętnicę szyjną, w przypadku obustronnego zwężenia w pierwszej kolejności wykonywano angioplastykę po stronie zwężenia objawowego lub większego zwężenia. W 78 zabiegach (59,5%) korzystano z neuroprotekcji. W analizowanej grupie chorych było 92 mężczyzn i 39 kobiet w wieku 59–84 lat (średnia wieku — 72 lata). U wszystkich kwalifikowanych do leczenia wewnątrznaczyniowego zwężenie tętnicy szyjnej na podstawie wyniku badania USG przekraczało 70%. Czas zabiegu wynosił 14–45 min (średnio 22 min). Czas hospitalizacji po zabiegu wynosił 2–24 dni (średnio 2,8 dnia). Wszyscy pacjenci zakwalifikowani do endowaskularnego leczenia tętnicy szyjnej charakteryzowali się wysokim ryzykiem.
Wyniki: W okresie okołooperacyjnym stwierdzono udar mózgu u 5 chorych (3,8%), w 2 przypadkach (2,5%) z użyciem neuroprotekcji i w 3 bez neuroprotekcji (5,6%). W każdym przypadku był to udar niedokrwienny. Śmiertelność okołooperacyjna wyniosła 0,76%. Zgon był spowodowany rozległym udarem mózgu, który wystąpił podczas zabiegu przeprowadzonego bez neuroprotekcji.
Podczas zabiegów obserwowano niedokrwienie mózgu w 6 przypadkach (4,6%), bradykardia wystąpiła w 10 (7,6%), a hipotonia w 12 przypadkach (9,1%). Bradykardię stwierdzano sporadycznie po rutynowym zastosowaniu atropiny, podanej przed predylatacją zwężenia. U 1 chorego wystąpił zespół hiperperfuzji, na który złożyły się: napady drgawek, bóle głowy oraz zaburzenia świadomości bez cech niedokrwienia mózgu w badaniu tomograficznym. W jeszcze innym przypadku konieczna była konwersja.
Wnioski: Angioplastyka i implantacja stentu jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia krytycznego zwężenia tętnic szyjnych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF