English Polski
Tom 8, Nr 1 (2006)
Opublikowany online: 2006-03-17

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 595
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1374
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Chirurgiczne leczenie żylnego owrzodzenia podudzia - wyniki odległe hospitalizowanych pacjentów w latach 1996-2005

Krzysztof Ziaja, Grzegorz Biolik, Wacław Kuczmik, Damian Ziaja, Jacek Kostyra, Marek Kazibudzki, Przemysław Nowakowski, Tomasz Ludyga, Krzysztof Szaniewski, Robert Latała, Teresa Kowalewska-Twardela
Chirurgia Polska 2006;8(1):43-48.

Streszczenie

Wstęp: Częstość występowania owrzodzenia żylnego ocenia się na 1,1-1,8% w regionach wysoko uprzemysłowionych. Mimo prawidłowo prowadzonego leczenia zachowawczego czy też zabiegowego oraz mimo dalszej profilaktyki, częstość nawrotów w pierwszym roku ocenia się na 16-25%, natomiast po 2 latach - 28-69%. Celem poniższego opracowania jest analiza wyników leczenia szpitalnego - zabiegowego oraz zachowawczego - pacjentów z czynnym, wygojonym lub nawrotowym owrzodzeniem podudzia o etiologii żylnej, w obserwacji krótko- i długoterminowej.
Materiał i metody: Badanie przeprowadzono na grupie 44 chorych hospitalizowanych w klinice w latach 1996-2005 z powodu opornego na leczenie zachowawcze lub nawrotowego owrzodzenia podudzia o etiologii żylnej. Wyniki: Spośród 44 leczonych chorych, tylko w 2 przypadkach nie uzyskano wygojenia owrzodzenia po zastosowanym leczeniu. Nawrót owrzodzenia w obserwacji długoterminowej stwierdzono u 48% hospitalizowanych.
Wnioski: Leczenie szpitalne, zwłaszcza zabiegowe jest najbardziej skutecznym sposobem postępowania w przypadkach opornych na leczenie ambulatoryjne lub nawrotowych żylnych owrzodzeniach podudzi. Niestety nie zabezpiecza ono przed nawrotem owrzodzenia szczególnie w tych przypadkach, w których po uzyskaniu wygojenia zmiany zaprzestaje się dalszego leczenia i profilaktyki.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF