English Polski
Tom 8, Nr 2 (2006)
Opublikowany online: 2006-04-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2352
Wyświetlenia/pobrania artykułu 2898
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena przydatności przedoperacyjnej hemodylucji sterowanej w postępowaniu okołooperacyjnym, również u chorych w podeszłym wieku

Christopher Obasi, Jerzy Arendt, Zygmunt Antoszewski
Chirurgia Polska 2006;8(2):111-124.

Streszczenie

Wstęp: Ryzyko i niebezpieczeństwo związane z przetoczeniem krwi od dawców doprowadziły do powstania metod alternatywnych, m.in. hemodylucji.
Celem niniejszej pracy jest: 1. próba oceny przydatności przedoperacyjnej hemodylucji sterowanej jako metody postępowania okołooperacyjnego w warunkach wieloprofilowego szpitala rejonowego; 2. próba oceny kryterium wieku podeszłego chorego jako przeciwwskazania do stosowania przedoperacyjnej hemodylucji sterowanej.
Materiał i metody: Zbadano dwie grupy chorych (A i B) po 31 osób. Obie grupy były statystycznie porównywalne pod względem płci, wieku, masy ciała, wzrostu, rodzaju i liczby zabiegów operacyjnych, rodzaju zastosowanego znieczulenia i kwalifikacji według American Society of Anesthesiologists (ASA). U chorych z grupy A przed wprowadzeniem do znieczulenia upuszczono krew w ilości 500-800 ml zależnie od masy ciała, wartości stężenia hemoglobiny i hematokrytu do oryginalnych opakowań z płynem konserwującym. Upuszczoną krew uzupełniono płynem koloidowym w stosunku 1:1. Po zabiegu dokonano reinfuzji upuszczonej krwi chorym.
Wyniki: Nie wykazano istotnej statystycznie różnicy w średniej zawartość m.in. hemoglobiny we krwi i białka w surowicy krwi oraz stanu ogólnego chorych w wieku niższym lub równym 70 i powyżej 70 lat.
Wnioski: 1. Na oddziałach zabiegowych szpitala rejonowego przeszkoleni anestezjolodzy mogą prowadzić przedoperacyjną hemodylucję sterowaną, która jest korzystna dla chorego. 2. Hemodylucja z zachowaniem normowolemii utrzymuje stabilność hemodynamiczną, co pozwala ją wykonać u chorych w szerokim przedziale wiekowym, także u osób starszych zakwalifikowanych do zabiegów operacyjnych, które zazwyczaj wymagają przetoczenia krwi homologicznej w okresie okołooperacyjnym.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF