English Polski
Tom 8, Nr 3 (2006)
Opublikowany online: 2006-08-02

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1344
Wyświetlenia/pobrania artykułu 20652
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Choroba Leśniowskiego-Crohna w górnym odcinku przewodu pokarmowego u 3 osób w materiale obejmującym 3000 endoskopii

Wojciech Latos, Karolina Sieroń-Stołtny, Anna Gadowska-Cicha, Witold Zieleźnik, Aleksandra Bilska, Aleksander Sieroń
Chirurgia Polska 2006;8(3):198-206.

Streszczenie

Wstęp: Choroba Leśniowskiego-Crohna obejmuje wiele obrazów klinicznych i patologicznych, będących manifestacją ogniskowego i asymetrycznego zapalenia, dotyczącego zarówno wszystkich warstw ściany, jak i wszystkich odcinków przewodu pokarmowego. Obserwowane zmiany przyjmują niejednokrotnie charakter ziarniniakowy. Rzadka manifestacja choroby Leśniowskiego-Crohna w przełyku, żołądku lub w jelicie czczym, choć może wystąpić jako postać izolowana i wówczas wyprzedzać ujawnienie się choroby w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, zwykle towarzyszy jawnemu klinicznie zapaleniu jelita krętego i/lub grubego.
Materiał i metody: Od początku stycznia 2004 roku do maja 2005 roku w Centralnej Pracowni Endoskopowej Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu wykonano 3000 badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Zgodnie z założeniem prowadzonego badania poszukiwano zmian charakterystycznych dla choroby Leśniowskiego- Crohna w górnym odcinku przewodu pokarmowego, które znaleziono u 3 chorych spośród 7 osób z rozpoznaną chorobą Leśniowskiego-Crohna.
Wyniki: W materiale własnym, obejmującym 3000 wykonanych badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, u 3 osób (2 kobiety i 1 mężczyzna) w wieku 17-84 lat spośród 7 badanych chorych, u których rozpoznano chorobę Leśniowskiego-Crohna, znaleziono zmiany odpowiadające manifestacji endoskopowej choroby w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Wnioski: Postęp w metodach endoskopowych i skrupulatne, dokładne opisy histopatalogiczne pozwalają na rozpoznanie większej liczby incydentów choroby Leśniowskiego-Crohna w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Zarówno wczesne wykrywanie, jak i wczesna diagnostyka zmian zlokalizowanych w górnym odcinku przewodu pokarmowego odgrywają niezwykle istotne znaczenie w szybkim rozpoznawaniu wielu chorób ogólnoustrojowych, w tym choroby Leśniowskiego-Crohna. Przynajmniej w części przypadków zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego mogą na wiele lat wyprzedzać pełnoobjawowy rzut choroby.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF