English Polski
Tom 9, Nr 2 (2007)
Opublikowany online: 2007-06-27

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 844
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1705
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wpływ edukacji multimedialnej chorego na przebieg pooperacyjny po hernioplastyce

Stanisław Pierściński, Jakub Szmytkowski, Stanisław Dąbrowiecki
Chirurgia Polska 2007;9(2):85-91.

Streszczenie

Wstęp: Leczenie chirurgiczne w warunkach szpitalnych wiąże się z występowaniem u chorych lęku i niepokoju dotyczących pobytu w szpitalu, choroby i spodziewanego bólu pooperacyjnego. Pacjenci często nie rozumieją przekazywanych im informacji w zakresie diagnozy, rokowania czy terapii. Zaburzenia te mogą objawiać się na przykład podwyższoną wrażliwością na ból. Główną metodą zmniejszenia obaw chorych powinna być edukacja. Standardem postępowania lekarskiego jest rozmowa z pacjentem. Nową formą edukacji medycznej są prezentacje multimedialne zapisane na nośniku cyfrowym.
Materiał i metody: Na nośniku cyfrowym zarejestrowano przebieg leczenia 72-letniego chorego z przepukliną pachwinową. Dialogi lekarza z chorym dotyczyły: istoty choroby, wskazań i metod operacji, możliwych powikłań, przebiegu hospitalizacji oraz zaleceń pooperacyjnych. W kolejnych scenach filmu pokazano przyjęcie chorego do kliniki, przygotowanie do operacji, przewiezienie na blok operacyjny, przebieg pooperacyjny z wczesnym uruchomieniem chorego i wypisem w 1. dobie. Przebieg pooperacyjny porównano w 2 grupach pacjentów (randomizowanych): w 1. grupie źródłem informacji był personel medyczny (edukacja rutynową), w 2. grupie - opisana prezentacja multimedialna. Do badań włączono 31 chorych operowanych od marca 2002 roku do czerwca 2003 roku w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej CM UMK w Bydgoszczy. Były to planowe zabiegi z powodu pierwotnej niepowikłanej przepukliny pachwinowej (operowano w znieczuleniu miejscowym metodą Lichtensteina). Oceniano następujące parametry: nasilenie dolegliwości bólowych - wykorzystano wizualną skalę bólu (VPS, visual pain scale), czas trwania hospitalizacji i liczbę zużytych po operacji tabletek tramadolu.
Wyniki: Przebieg pooperacyjny w obu grupach był podobny. W ocenie natężenia bólu operowani z grupy edukacji na nośniku cyfrowym w każdym z ocenianych przedziałów czasowych zgłaszali relatywnie mniejsze jego nasilenie. Liczba przyjmowanych tabletek tramadolu była podobna w obu grupach. W obu przypadkach nie wykazano jednak statystycznych różnic między grupami.
Wnioski: W badaniach własnych i piśmiennictwie wykazano, że edukacja chorych jest zagadnieniem skomplikowanym. Edukacja spełnia oczekiwania chorych i podnosi ich satysfakcję z leczenia. Jednakże nawet gdy chory po szkoleniu więcej wie i mniej się obawia, zazwyczaj jednak cierpi tak samo, a jego leczenie nie jest ani krótsze ani tańsze. Dotychczasowe próby wykorzystania nowoczesnych środków edukacyjnych nie poprawiły efektywności edukacji chorych i wymagają dalszych udoskonaleń.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF