English Polski
Tom 9, Nr 4 (2007)
Opublikowany online: 2008-02-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 2023
Wyświetlenia/pobrania artykułu 8282
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Analiza porównawcza obrazu kliniczno-morfologicznego szkliwiaków i torbieli zębopochodnych żuchwy w materiale Katedry i Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Daria Wziątek-Kuczmik, Joanna Radzioch, Jacek Pająk, Iwona Niedzielska, Jan Drugacz
Chirurgia Polska 2007;9(4):212-217.

Streszczenie

Wstęp: Torbiele zębopochodne i szkliwiaki to najczęstsze guzy torbielowate rozwijające się w kościach szczęk. Torbiele są tworami łagodnymi, sporadycznie ulegającymi złośliwej metaplazji nowotworowej. Z kolei ameloblastoma jest nowotworem nabłonkowym, miejscowo złośliwym, z tendencją do miejscowego naciekania. Celem pracy była retrospektywna porównawcza analiza zmian torbielowatych żuchwy.
Materiał i metody: Badaniu poddano 51 chorych z dużymi guzami torbielowatymi żuchwy, w tym 31 torbieli i 20 szkliwiaków. Torbiele zębopochodne występowały u 20 mężczyzn w wieku 10-81 lat i u 11 kobiet w wieku 10-66 lat. Natomiast szkliwiaki obserwowano u 20 chorych: 10 mężczyzn w wieku 19-72 lat i 10 kobiet w wieku 27-80 lat. Analizowano obraz kliniczny, radiologiczny i histopatologiczny torbieli zębopochodnych i szkliwiaków żuchwy. Preparaty histopatologiczne poddano analizie mikroskopowej i sklasyfikowano zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wnioski: Przeprowadzone badania i wnikliwa analiza porównawcza wskazują na zbliżony obraz kliniczny i radiologiczny szkliwiaków oraz torbieli. Podstawą w diagnostyce omawianych patologii jest obraz morfologiczny, różnicujący obie zmiany.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF