English Polski
Tom 9, Nr 4 (2007)
Opublikowany online: 2008-02-12

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 669
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3207
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Wyniki przezskórnej angioplastyki odcinka udowo-podkolanowego w zmianach miażdżycowych typu A według klasyfikacji TASC

Robert Juszkat, Fryderyk Pukacki, Bartosz Żabicki, Grzegorz Oszkinis, Marcin Gabriel, Jerzy Kulesza, Ryszard Staniszewski, Wacław Majewski
Chirurgia Polska 2007;9(4):193-201.

Streszczenie

Wstęp: Celem badania była ocena skuteczności rewaskularyzacji przy pomocy przezskórnej angioplastyki balonowej w zmianach typu A według TASC w odcinku udowo-podkolanowym.
Materiał i metody: Leczono wewnątrznaczyniowo 77 chorych (82 kończyny) w wieku 27-86 lat z objawowym niedokrwieniem kończyn dolnych na skutek przewężenia naczynia typu TASC A w odcinku udowopodkolanowym. Do leczenia kwalifikowano pacjentów na podstawie obecności objawów niedokrwienia w wywiadzie i w badaniu przedmiotowym, pomiaru wskaźnika kostka–ramię oraz obrazowania w USG Doppler i angiografii subtrakcyjnej (DSA). W przypadku wszystkich leczonych kończyn zastosowano angioplastykę balonową. W 9 (10,9%) przypadkach plastykę uzupełniono wszczepieniem stentu z powodu odwarstwienia naczynia podczas angioplastyki. Skuteczność zabiegu kontrolowano w 3. dobie po zabiegu badaniem klinicznym, pomiarem wskaźnika kostka-ramię oraz badaniem USG Doppler. Długotrwały efekt zabiegu kontrolowano po 6-18 miesiącach.
Wyniki: Sukces angiograficzny osiągnięto w przypadku 82 (100%) kończyn. Po 3 dniach w USG Doppler odnotowano hemodynamiczną skuteczność zabiegu na poziomie 92,7%. Odległym badaniom kontrolnym poddano 71 chorych (75 kończyn). W 68 poddanych zabiegowi kończynach (ok. 91%) odnotowano swobodny przepływ, natomiast w 5% stwierdzono niedrożność naczynia, a w 4% przypadkach restenozę.
Wnioski: W zmianach typu A według TASC plastyka balonowa jest leczeniem skutecznym i niewymagającym wszczepienia stentu w celu uzyskania długotrwałej drożności naczynia. Wskazanie do wszczepienia stentu stanowi rozwarstwienie naczynia lub uzyskanie niewystarczającego poszerzenia naczynia w wyniku angioplastyki.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF