English Polski
Tom 10, Nr 3-4 (2008)
Opublikowany online: 2009-05-06

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 519
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1735
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Profile ekspresji genów związanych z procesem włóknienia miocardium u chorych z zaawansowanym niedokrwieniem oraz po zawale serca oceniane techniką mikromacierzy oligonukleotydowych

Józefa Dąbek, Andrzej Bochenek, Andrzej Kułach, Joanna Orchel, Zbigniew Gąsior
Chirurgia Polska 2008;10(3-4):164-169.

Streszczenie

Wstęp: Niewydolność serca o podłożu choroby niedokrwiennej serca staje się coraz większym problemem współczesnej kardiologii. Remodeling mięśnia sercowego zachodzi szczególnie intensywnie w wielonaczyniowej chorobie wieńcowej, a zwłaszcza po zawale, który jest szczególnie silnym czynnikiem stymulującym włóknienie. Mikromacierze oligonukleotydowe pozwalają na jednoczasową ocenę aktywności tysięcy genów i określenie profilu ekspresji typowego dla danej patologii i potencjalnie pozwala na dostosowanie indywidualnej terapii u danego pacjenta. Celem pracy była ocena metodą mikromacierzy oligonukleotydowych profilu ekspresji genów związanych z procesem fibrozy w miokardium chorych: z przebytym zawałem, z zaawansowaną chorobą wieńcową oraz u osoby bez choroby niedokrwiennej serca.
Materiał i metody: Analizie poddano uszka prawego przedsionka pochodzące od 3 chorych uzyskane w trakcie operacji kardiochirurgicznej w krążeniu pozaustrojowym. Po izolacji RNA z tkanki, za pomocą mikromacierzy Affymetrix HG-U133A oceniano ekspresję 475 genów zaangażowanych w proces włóknienia. Podobieństwo transkryptomów chorych porównano metodą klasteryzacji hierarchicznej.
Wyniki i wnioski: Na podstawie metody klasteryzacji hierarchicznej wykazano, że profil ekspresji badanych genów w miokardium pacjenta po zawale różni się od transkryptomów pozostałych próbek. Dalsza analiza wykazała, że geny ENG, GSN, CTGF i NPPB wykazały nadekspresję, a gen SGK obniżoną ekspresję w próbce chorego po zawale w odniesieniu do klasteryzujących wspólnie pozostałych próbek.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF