English Polski
Tom 11, Nr 2 (2009)
Opublikowany online: 2010-03-24

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 527
Wyświetlenia/pobrania artykułu 3866
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Ocena szerokości przewodu żółciowego wspólnego w badaniu ultrasonograficznym oraz zmian BMI jako czynników prognostycznych nawrotu dolegliwości po zabiegach endoskopowych w kamicy przewodowej doniesienie wstępne

Piotr Piekorz, Maciej Zaniewski, Dawid Hadasik, Eugeniusz Majewski, Jacek Kostecki, Urszula Skotnicka-Graca
Chirurgia Polska 2009;11(2):45-50.

Streszczenie

Wstęp: Leczenie endoskopowe jest metodą referencyjną w leczeniu kamicy przewodowej. Mimo swej udowodnionej skuteczności u około 4-24% chorych obserwuje się nawrót dolegliwości wymagający kolejnej interwencji endoskopowej.
Materiał i metody: Trzydziestu chorych leczonych endoskopowo z powodu żółtaczki mechanicznej na tle kamicy przewodowej w latach 2008/2009 w Klinice Chirurgii WSS nr 1 w Tychach poddano ultrasonograficznej kontroli zmian szerokości przewodu żółciowego wspólnego oraz zmian wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) po przeprowadzonym leczeniu endoskopowym.
Wyniki: Zaobserwowano, że w grupie chorych wymagających ponownej interwencji endoskopowej średni spadek szerokości przewodu żółciowego wspólnego w ciągu 24 godzin po leczeniu endoskopowym był około 50% mniejszy w porównaniu z pozostałymi chorymi. Ponadto w grupie chorych z przeprowadzoną w trybie pilnym cholecystektomią lub ponownym zabiegiem endoskopowym zwraca uwagę spadek BMI w 1,5–3-miesięcznej obserwacji.
Wnioski: Powyższe obserwacje potwierdzają znaczenie ultrasonografii, jako czułego wskaźnika resztkowej lub nawrotowej kamicy przewodowej. Ocena zmian wartości BMI po zabiegach endoskopowych może się stać długoterminowym wskaźnikiem dysfunkcji dróg żółciowych.

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF