English Polski
Tom 12, Nr 1 (2010)
Opublikowany online: 2010-08-13

dostęp otwarty

Wyświetlenia strony 1050
Wyświetlenia/pobrania artykułu 1353
Pobierz cytowanie

Eksport do Mediów Społecznościowych

Eksport do Mediów Społecznościowych

Zawartość metalicznych i niemetalicznych pierwiastków w homogenatach próbek tkankowych pobranych z amputowanych na poziomie uda z powodu miażdżycy kończyn dolnych. Doniesienie wstępne

Damian Ziaja, Ewa John, Barbara Mikuła i wsp.
Chirurgia Polska 2010;12(1):26-32.

Streszczenie

Wstęp: Pierwiastki metaliczne i niemetaliczne mają wpływ na rozwój zmian w zakresie struktury i funkcji naczyń tętniczych w różnych obszarach drzewa naczyniowego. Zawartość pierwiastków w ścianach naczyń tętniczych jest różna w zależności od pochodzenia geograficznego ludzi.
Materiał i metody: Badaniu poddano próbki tkankowe pochodzące z 6 amputowanych na poziomie uda z powodu miażdżycy kończyn dolnych. Średni wiek wyniósł 69 lat (57-84). Próbki tkankowe pobierano z poziomu linii amputacji, tętnicy podkolanowej oraz tętnicy grzbietowej stopy. Po obróbce chemicznej homogenatów tkankowych oznaczano zawartość pierwiastków metodą atomowej spektrometrii emisyjnej z indukcyjnie sprzężoną plazmą (ICP-OES). Oznaczano zawartość: Al, Ba, Ca, Cu, Fe, K, Mg, Mn, P, S, Sr i Zn.
Wyniki: Jako punkt odniesienia przyjęto średnią wartość bezwzględną z 6 próbek oznaczoną na poziomie uda. Zawartość pierwiastków niemetalicznych: Ca, P i S wzrasta ku obwodowi amputowanej kończyny, osiągając kilkakrotnie wyższe wartości na poziomie tętnicy grzbietowej stopy. Zawartość niektórych pierwiastków metalicznych: Fe, Zn, K, i Sr wzrasta ku obwodowi kończyny. Gromadzenie Cu było najwyższe na poziomie tętnicy podkolanowej, natomiast Mn, Al i Mg najniższe na tym poziomie, a najwyższe w tętnicy grzbietowej stopy.
Wnioski: Wpływ zawartości poszczególnych pierwiastków na rozwój miażdżycy, a zwłaszcza zmian martwiczych, wymaga dalszych badań. Opisany problem jest jedynie doniesieniem wstępnym mającym na celu zasygnalizowanie problemu oraz sprawdzenie metody analizy składu na poziomie atomowym.
Chirurgia Polska 2010, 12, 1, 26-32

Artykuł dostępny w formacie PDF

Pokaż PDF Pobierz plik PDF